štvrtok 31. mája 2012

Všetky farby - máj v znamení ruží

Chodiť po svete s otvorenými očami...




A vzdávať vďaku za krásy stvorenia.

Táto krásavica vyrástla  sama od seba
v malej štrbinke medzi plotom a chodníkom.

Veľa radosti aj v júni vám všetkým!
Letitia.

...........
Inšpirované Sonjou z  Häusl-Vad

pondelok 28. mája 2012

Trocha šitia - riflové kraťasy a puzdro

.

Náš mladý je teraz v škole v prírode. A keďže tam potrebuje niečo vhodné na behanie v horúcom počasí, mamina "musela" ušiť kraťasy. No, nie tak celkom ušiť, jednoducho som mu skrátila pôvodné dlhé nohavice, ktoré mu už boli krátke.
Pôvodne z toho mali byť "bermudy" po kolená, ale po odstrihnutí záplaty (čo som mu stihla medzi časom našiť na koleno) ostala dĺžka vyslovene krátka. Nevadí, aj tak mu seknú. ;-) Už sme ich skúšali na včerajšej bicyklovačke.


Postup je celkom jednoduchý. Odstrihneme v požadovanej výške, začistíme, zalomíme a je hotovo. :)


Z kúska odstrihnutej nohavice som hneď ušila najdrahšiemu puzdro na jeho novú "hračku". Tiež to bola veľmi jednoduchá a rýchla procedúra. Chlapský vzor - bez ozdôb.




Májový výlet - na bicykloch "do Ameriky"


Socha Panny Márie z Guadalupe

Turíčnu nedeľu sme chceli osláviť na mariánskom pútnickom mieste v Kohútove, neďaleko našej chalúpky. Bol to jeden z troch dní v roku, kedy sa tam slúži sv. omša, ale nakoniec sme ostali v Bratislave. A tak bolo treba na víkend vymyslieť náhradný program. Voľba padla na bicyklový výlet. Ale kam sa vybrať?

Chcela som, aby výlet nejako súvisel so sviatkami, ktoré slávime: nedeľa zoslania Ducha Svätého, alebo máj - mesiac Panny Márie. Nakoniec sme sa rozhodli navštíviť "americkú" Máriu. Najskôr sme sa vybrali popri mŕtvom ramene Dunaja krížom cez Petržalku ku kostolu Panny Márie Sedembolestnej, kde majú vystavenú kópiu sošky Panny Márie z Aparecidy - patrónky Brazílie. Originál sošky vraj našli traja brazílski rybári v rieke Paraiba a viaže sa na ňu množstvo zázrakov. (http://bratislava.sme.sk/, http://www.rytier.sk/)

Verbistická záhrada

Odtiaľ sme sa vybrali po cestách i necestách hľadať sídlo misionárov verbistov, aby sme si pozreli plastiku Panny Márie z Guadelupe. Nevedeli sme, čo máme čakať, ale celé toto miesto nás priam očarilo. Prežili sme tam príjemné chvíle pokoja, odpočinku a modlitby. A popri tom sme si prečítali fascinujúce informácie o tomto zjavení:

Zjavenie pochádza z čias krátko po objavení Ameriky Európanmi.  Útlak domorodých obyvateľov španielskymi dobyvateľmi bol vtedy, podľa slov miestneho biskupa, horší než prenasledovanie kresťanov za Herodesa a Diokleciána. Preto nečudo, že nenávisť Aztékov voči prišelcom rástla do nepredstaviteľných rozmerov. A práve vtedy v r. 1531 sa jednému z prvých domorodých kresťanov - Juanovi Diegovi zjavila krásna žena, ktorá chcela, aby jej tu biskup postavil chrám. Biskup roľníkovi neveril a žiadal si znamenie. Pri ďalšom zjavení (12. decembra) Juan nazbieral na pustom zamrznutom vrchu kyticu ruží do svojho plášťa. (Ruže pred tým v Amerike nepoznali.) Keď ich vysypal pred biskupom, ten ostal s úžasom hľadieť nie na kvety, ale na jeho plášť. Pretože na plášti bola zobrazená krásna pani, presne tak, ako sa zjavila Juanovi.


"Pohanskí Aztékovia, zvyknutí čítať a vysvetľovať obrazy a symboly, pri pohľade na Pannu s indiánskymi črtami volali: Ona je jednou z nás. Stojac v žiare pred slnkom, musí byť silnejšia ako ich hrozný boh slnka Huitzilopochtli. S nohou na polmesiaci musí byť silnejšia ako najmocnejší zo všetkých aztéckych bohov Quetzalcoatl. Modrozelená farba jej plášťa - farba aztéckych kráľov - poukazovala na jej kráľovskú hodnosť a podľa 46 hviezd na jej plášti spoznali, že je väčšia ako hviezdni bohovia. Avšak jej naklonená tvár a zopäté ruky naznačovali, že aj ona slúži niekomu, kto je väčší ako ona. A napokon v čiernom krížiku spoznali, že náboženstvo Španielov je tiež náboženstvom Panny z Guadalupe a má sa stať ich náboženstvom."

V priebehu siedmich rokov získala Panna z Guadalupe v Mexiku pre katolícku vieru viac ako 9 miliónov Aztékov a neprekonateľná priepasť medzi nimi a Španielmi bola prekonaná. Dnes je Guadalupe s 20 miliónmi pútnikov ročne asi najväčším mariánskym pútnickým miestom na svete.
(http://www.mladymisionar.sk/, http://www.svd.sk/)

Zastavenie z blízkej krížovej cesty.

Príď, Duchu Svätý! :)



Mnohí z vás si asi už ani nespomínajú na sviatky Veľkej noci. Výzdoba šla dolu už dávno a slávnostnosť chvíle sa tiež vytratila. U nás ale viselo slávnostné  "Aleluja!" a okvetinkovaný krížik po celé veľkonočné obdobie - až do sviatku nanebovstúpenia Pána. Len týždeň pred Turícami som konečne kríž zložila. Nastal čas začať sa pripravovať na oslavu Ducha svätého a prijatie jeho darov.


Podľa tradície je ich 7: Dar múdrosti, dar rozumu, dar rady, dar sily, dar poznania, dar nábožnosti a dar bázne pred Pánom. Ale pred týždňom by som to takto z rukáva nesypala ani ja, ani zbytok rodiny. Aj preto sme si urobili "týždeň očakávania Ducha svätého", aby sme si všetky tieto veci pripomenuli.

Od minulej nedele sme si každý deň zavesili na stužky na dverách plamienok s názvom jedného daru. Rozprávali sme sa o tom, čo tento dar znamená a spoločne sme sa modlili pri veľkonočnej sviečke (domácom paškáli).  Veru som si dobre uvedomila, o ktoré dary budem tento rok najviac prosiť a ktoré naopak už "mám", aby som sa ich snažila lepšie využívať!


Ešte stále nemám červené ani biele stužky,
tak musela stačiť zelená - farba života a nádeje
(a vo východných cirkvách aj Ducha Svätého)

V posledný deň - v nedeľu Zoslania Ducha Svätého sme na čestné miesto zavesili aj holubicu znázorňujúcu samotného Svätého Ducha.  

Pohľad "zozadu" z druhej strany dverí.

Rozmýšľam, či v katechézach pokračovať zase 12 druhmi ovocia. Ale asi to nechám k roku, keďže najmladší člen rodiny práve odcestoval do školy v prírode.

................................
Dobré vysvetlenie jednotlivých darov sme našli na stránke www.redemptoristky.sk. Je tam vždy uvedená aj modlitba o ten konkrétny dar.
Záverečnú Prosbu o sedem darov Ducha Svätého nájdete napr. tu

A tu môžete vidieť, čo robili v iných (zahraničných) rodinách.  Zaujímavé je napr. slávnostné menu so špeciálnou tortou k "narodeninám" Cirkvi.



piatok 25. mája 2012

Náhodné foto - chlebíkový úsmev



Chystala som raňajky. A zrazu sa na mňa jeden toust takto usmial.


Tak ho posielam na http://blog.spontaneoussmiley.com/?cat=3 .

Zapekaný špenát

Mám rada bezmäsité a zeleninové jedlá. A asi najjednoduchšie je niečo zapiecť. To naložíte potrebné suroviny do zapekacej misky (zelenninu treba niekedy-väčšinou predvariť) a strčíte do zohriatej rúry. Potom máte kopu času, ktorý môžete venovať užitočnejším (alebo príjemnejším) veciam až kým na vás rúra nezapípa, že už je možno hotovo.  


Už dlhší čas sa zaoberám myšlienkou skúsiť zapiecť špenát. Nikde som to nevidela, nechutnala, dokonca ani nepočula, ale čím viac som na to myslela, tým väčšiu chuť som na to mala. (Ak máte informácie, alebo skúsenosti so zapekaným špenátom, rada sa nechám poučiť.) A tak som sa pustila do experimentovania:

1. Do maslom vymastenej zapekacej misky som rozprestrela rozmrazený špenát. Mám rada jednoduché prirodzené chute, tak som použila obyčajné neochutené ani nijako neupravené pyré z krabičky mrazeného špenátu.

2. Na vrstvu špenátu som nastrúhala súvislú vrstvu tvrdého syra. Mala som eidam, ale určite by bol výborný aj údený, ovčí, alebo akýkoľvek iný syr, aký máte radi. Syrom netreba šetriť, dodá jedlu chuť aj potrebné bielkoviny.

3. Celé som to zaliala vrstvou rozmiešanej "zapekacej zmesi":
- Tri vajcia osolíme a rozšľaháme. Pridáme biely jogurt (prípadne kyslú smotanu) a znovu šľaháme. dosolíme podľa chuti (môžeme pridať korenie, ktoré máme radi). A nalejeme na to, čo budeme zapekať.

4. Na vrch som ešte nastrúhala troška syra pre farbu a dala zapekať do rozohriatej rúry. (180°C/30min)




Asi by sa ešte dalo všeličo vylepšovať...

Napríklad by určite šlo dať na spodok natvrdo uvarené cestoviny. Alebo medzi špenát a "zálievku" vajce uvarené na tvrdo a pokrájané na kolieska. Dochutiť rôznymi koreninami... Tento raz som sa rozhodla takto - jednoducho a bez škrobovín.

...ale všetkým nám chutilo. Mňam! :)


Balkón lenivej záhradníčky a sieťka na komáre

Tento rok som sa stále nevedela dostať k tomu, aby som na balkóne zasadila kvety. Plánovala som vysiať semienka kapucínky, ale stihla som len vytrhať zbytky vlaňajších kvetov a trochu prekopať zem a skôr ako som sa dostala k hnojeniu a siatiu začali vyháňať kvietky, čo sa mi vysemenili z vlaňajška. Už sú krásne rozkvitnuté, takže ich asi nechám celé leto. Alebo aspoň do dovolenky - ak by neprežili ten týždeň (alebo týždne) bez polievania.







Dokonca aj fialovým petóniám som tentoraz dovolila rásť. Nemám ich rada, nepáči sa mi tá bledofialová farba, ale každý rok mi vyrastajú zo semien, čo padajú z balkóna nad nami. Ale tento rok sa mi tuším aj páčia. Pekne zapadli do celkovej "kompozície".

Aj burina môže mať krásne kvety. :)

Takto mi kvitne materina dúška. 

Dva kríčky rajčiakov už sedia v samozavlažovacích kvetináčoch.
Snáď bude zase aspoň zopár rajčín.

Každé leto sa k nám cez otvorené balkónové dvere (pri vetraní) dobíjajú krvihladné komáre. Našťastie pomohlo, keď sme zavesili na dvere sieťku. Je to obyčajný záves - dva kusy sieťky nalepené okolo rámu dverí (zhora a zbokov) tak, aby sa trocha prekrývali. Keď chceme prejsť, dajú sa odhrnúť, keď chceme vetrať, visia dolu a bránia hmyzu dostať sa dnu.

Teda tak by to malo fungovať. Ale závažie, ktoré k tomu bolo pribalené vôbec nefungovalo. Najskôr nechcelo na závese držať, potom, keď aj silou vôle ako tak držalo, sieťka sa aj tak otvárala. Bolo teda treba vymyslieť iné "závažie", ktoré bude držať sieťku v zvislom smere. Nakoniec som na spodok sieťky ponašívala kovové matky. Sú dosť ťažké, finančne nenáročné a majú uprostred veľkú dierku, takže pri šití môžu pomáhať aj malé nešikovné rúčky ;-)


Ale po cca dvoch zimách bavlnená niť zvetrá, takže treba odpadnuté matky našiť znova. Alebo použiť na šitie nejakú nerozpadajúcu sa umelinu. Prípadne vymeniť celú sieťku - tiež nie je vyrobená z materiálu, ktorý vydrží večne.

Ďalší zlepšovák - magnet. Ak máte kovový prah ako my,
zadrží sieťku aj pri veľkom vetre / prievane.
Ak nie, pomôže pridržať aspoň matky pri sebe.

Keď potrebujeme odhrnúť sieťku, pomôžem si štipcom. :)


Napájadlo na balkóne je hojne navštevované. Len škoda, že nikdy nestihnem vtáčiky vyfotiť, keď sú na ňom.



utorok 15. mája 2012

Mariánska výmena obrázkov - Marian A.T.C. swap

Je máj, mesiac zasvätený našej Matke - Panne Márii. A pri tejto príležitosti Kimberley na svojom blogu organizuje veľkú medzinárodnú výmenu umeleckých kariet.


Rozhodla som sa k tomuto projektu pridať aj so svojou rodinou.
Postačí, keď ľubovoľnou technikou vytvoríme obraz Našej Matky na kartičku s rozmermi 2,5 "x 3,5" (6,35 x 8.89 cm). Malý rozmer nezastraší malých umelcov, ale dáva priestor pre krásne výtvory. Môžeme použiť ľubovoľnú výtvarnú techniku - obyčajné pastelky, vodové, alebo temperové, či akvarelové farby, môžeme kresliť tušom, uhlíkom, či ceruzkou, fixkami, alebo atramentom... Výber je len na nás.

Môžeme maľovať Máriu v ľubovoľnej situácii. Či už sa budeme inšpirovať biblickými príbehmi, legendami, prívlastkami z rôznych mariánskych sviatkov počas roka, pútnických miest, zjavení, z Loretánskych litánií... alebo môžeme zobraziť niektorú vlastnosť našej Matky, ktorá je blízka len práve nám.

Nepridáte sa aj vy? Ak by ste mali chuť, stačí sa ohlásiť Kimberley buď na stránke, alebo na jej e-mail (je uvedený v článku) a ona vám pošle inštrukcie, kam treba obrázky poslať atď.

PS: Angličtiny sa nebojte. Ja som si to prekladala len s pomocou google-translatora ;-)

pondelok 14. mája 2012

Druhý víkend v Pruskom - aj s ovečkami.

Aj tento víkend sme strávili v Pruskom. Konalo sa pokračovanie duchovnej obnovy pre manželov Láska a pravda s komunitou Emanuel. Znovu sme si užili príjemný a hlboký čas spolu, i s inými rodinkami. Čas modlitby, nových impulzov do nášho rodinného života, čas vzájomných rozhovorov a veľa radostných piesní...

A aby mi náhodou nebolo ľúto - vo farskej záhrade sa tu a tam popásali ovečky aj s jahniatkami. :)





nedeľa 13. mája 2012

Náhodné foto - Úsmev na panvici

Ako sa smaží úsmev?
Potrebujeme jednu milú náhodu a štipku všímavosti... Tentoraz sa mi narodil syrový úsmev v panvici, ja som ho už len vyfotila.




Dozvedela som sa, že za každý náhodne nájdený úsmev, ktorý pošleme na  http://www.spontaneoussmiley.com/ , pošlú "oni" príspevok na operáciu rázštepu pery pre jedno dieťa. Úsmev za úsmev. Tak teda posielam :)



pondelok 7. mája 2012

Napájadlá pre vtáky - súťaž?

V minulom príspevku sa zamýšľam, či je ešte aktuálne vyhlásiť súťaž príbytkov pre zvieratá. A čím viac nad tým rozmýšľam, tým viac som presvedčená, že by sme si ju mali odložiť na neskoršie. V zime sme sa zase starali o vtáčie brušká, aby neostali prázdne... Ale teraz na jar a v lete si už vtáčiky nájdu prirodzenú a pre ne zdravšiu potravu.

Čo im ale môže v suchých týždňoch chýbať je voda. V prírode stále ubúda prirodzených zdrojov a umelé nádrže sú často pre vtáky nevhodné. Či už je v nich chemicky upravovaná voda, alebo majú nebezpečne kolmý okraj...
Preto ochranári odporúčajú, aby sme aj my vytvárali možnosti, kde sa môžu vtáky, ale aj iné zvieratá napiť, prípadne vykúpať. A to tak na vidieku, ako aj v mestách.

Vhodná nádrž musí spĺňať určité bezpečnostné kritériá. Nemala by mať kolmý okraj, ale pozvoľna stúpajúci breh. Ak máte v záhrade napr. odkrytý sud na dažďovú vodu, vtáky ho budú využívať ako zdroj vody. Vtedy je dobré položiť na hladinu aspoň kus dreva, ktorý pomôže zvieratku, ktoré náhodou spadlo do vody zase sa z nej dostať von. Takto sa vyhneme smutnému zážitku, aký som mala v detstve aj ja, keď sme našli vo vedre s vodou utopené vtáčatko.


Zdrojom vody pre vtáky môže byť záhradné jazierko, alebo ľubovoľná (bezpečná) nádoba s vodou. Môže to byť napr. celkom obyčajná podmiska pod kvetináč (prípadne zapustená v keramickom kvetináči, ako to máme my v meste na balkóne). Nechcem sa chváliť "aha, čo mám" - viem, že je to len obyčajná miska, navyše som ju ani nestihla umyť. Chcem vám len ukázať, ako veľmi jednoduché to môže byť.

Vtáky majú moju misku radi (vlastne aj ja), a keď mám pootvorené dvere, môžem pozorovať, ako sa chodia napiť, alebo vykúpať.



Boli by ste ochotní zapojiť sa do súťaže? Pripravíte (alebo už máte) nejaké napájadlo pre vtáky a /alebo voľne žijúce zvieratá? Ste ochotní podeliť sa oň?
Nie je podmienkou aby bolo nové. Nie je podmienkou aby bolo doma vyrobené. Dokonca nie je podmienkou aby bolo napájadlo vaše, môže byť kľudne susedove - len fotografia musí byť vaša (dobre, môže byť tiež susedova, ak sa chce zapojiť cez vás ;-).  Ide mi len o to, aby niekoho náhodou nenapadlo chváliť sa cudzím perím napr. z netu. Ale to asi nehrozí.).

Budem netrpezlivo čakať na vaše reakcie v komentároch, prípadne cez e-mail.
Radostný deň želá
Letitia.

-------------------------
Chcete sa inšpirovať?
Ďalšie jednoduché napájadlá z misky, alebo závesného kvetináča
Ako napájadlo môže v lete poslúžiť aj PET-fľaša upravená podobne ako na kŕmidlo - Len by ste mali pridať nejaký "hambálok". Ak by neskúsený vtáčik spadol dovnútra, nech sa ľahko dostane von.
Môžete sa inšpirovať aj týmto drôteno-plastovým napájadlom Vtáčik sa v ňom síce asi neokúpe, ale smäd môže zahasiť.

Rôzne tipy a návrhy z netu:
Pokyny zo stránky vtaky.sk
Tipy z časopisu Abeceda zahrady - Dáma.cz
Návod na výrobu napájadla z betónu - Praktická Slovenka
Návod od Moniky z Manu Propria


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...