pondelok 29. januára 2024

#800Greccio(4): Kapucíni v Bratislave

 

Želám vám radostný deň! 

A hneď sa aj ponáhľam ukázať vám ďalší františkánsky (alebo tentoraz skôr kapucínsky) kostol zo série #800greccio (úvodný článok TU). 

Do Kostola sv. Štefana Uhorského, alebo ľudovo ku kapucínom (medzi mladými sme mu za komunistov hovorili "Káčko", keďže vtedy nebolo bezpečné používať náboženské termíny na verejnosti) som na Vianoce rada chodievala už od detstva. Pretože už vtedy tu bol krásny veľký pohyblivý betlehem. Stačilo vhodiť mincu do pokladničky a svetlá sa rozsvietili a figúrky sa dali do pohybu. Jedna po druhej prechádzali okolo jasličiek aby sa poklonili Ježiškovi. Teraz je tam "obyčajný" vypínač, ktorým sa zapína pohyb betlehema.

Neodolala som a nahrala som krátke video aj pre vás. 
 
(Edit: Tak síce som video nahrala, ale ešte musím zistiť, ako to urobiť, aby ste ho tu aj videli. Hádam sa mi to raz podarí. Držte palce - a dobré rady s radosťou privítam!)

Betlehem zaberá vlastne celú bočnú kaplnku vpravo oproti kazateľnici. Dojem jaskyne vytvára ľanové plátno, ktoré zakrýva pôvodnú výzdobu kaplnky. Len Srdce Ježišovo sa na nás stále s láskou pozerá. Všetci sa schádzajú k maštaľke, aby sa poklonili malému Ježišovi.

Aj traja králi s ťavou prechádzajú popred dedinský kostolík.

Aj keď je tma, v Ježišovej rodine stále žiari jasné svetlo.

Ježiškovi na hrudi vidno červené srdce - už vtedy nás tak veľmi miloval!
(Ale nijako sa mi to nedarilo odfotiť.)

Pred betlehemom je vystavený komiks
s vysvetlením historického pozadia Vianoc.

... a prvého betlehema v Greccio.
Ako aj pôvod vianočného stromčeka.


Výzdoba celého kostola odráža vianočnú atmosféru.

Aj svätostánok je vianočne nasvietený.

Pred svätostánkom a oltárom je tiež malý Ježiš v jasliach.Nech vás dieťa Ježiš žehná po celý váš život. Nech vaše srdcia napĺňa láskou, radosťou a pokojom. A nech jeho pokoj vládne vo vašich rodinách, mestách i všade, kde budete.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...