Zobrazujú sa príspevky s označením Trocha vedy. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením Trocha vedy. Zobraziť všetky príspevky

piatok 27. decembra 2024

Malé papierové tvorenie

Radostný deň vám všetkým želám! 

Schyľuje sa ku koncu občianskeho roka a ja som sa začala prehrabávať v zásobe fotografií, ktoré som počas roka pofotila. Hádam sa mi podarí vytvoriť súhrnný blog so spomienkami na rok 2024, ale ešte pred tým som sa pustila do prípravy niekoľkých menších tematických blogov.

Dnes sa chcem s vami podeliť o zopár nápadov na jednoduché tvorenie. Len tak, z dlhej chvíle, alebo ako darček, či pohľadnica pre niekoho, komu urobí radosť. Možno si aj vy budete chcieť vyrobiť niečo milé sami, alebo s deťmi, či napríklad so starými rodičmi... Lebo náš čas a spoločné chvíle sú tým najcennejším darom, ktorý môžeme dať svojim blízkym.

nedeľa 31. januára 2021

Kapustové "pH umenie"



Radostný deň vám všetkým želám 

Tento týždeň som si splnila zase jeden zo svojich detských plánov. Odkedy sme sa učili o kyselinách, zásadách a pH, a odkedy som sa dozvedela, že aj šťava z červenej kapusty môže slúžiť ako indikátor pH, chcela som si urobiť podobný pokus. Po troške úchytkom som skúšala v kuchyni vždy keď sa u nás varila červená kapusta (kvapnúť ocot pri dochucovaní a pozorovať, že šťava sa sfarbuje trochu viac do červena, umývať hrniec a sledovať, či sa po pridaní saponátu sfarbí viac do modra...), ale takto poriadne, exaktne, navyše s prvkom tvorivosti som to prežila až teraz. 

pondelok 28. decembra 2020

Zimné kúzla

V minulom príspevku sme sa pozerali do diaľky - a takmer nič sme pre hmlu nevideli. Dnes vám ukážem obrázky z tej istej prechádzky, ovšem tentoraz som zamerala pohľad na detaily zblízka. 

"Závoje ľadu" na tráve

"Závoje ľadu" na tráve, v pozadí hmla.

nedeľa 6. decembra 2020

Mikuláš u nás doma

Radostný deň vám želám! 


Na sviatok svätého Mikuláša si každý rok nachádzame v čižme nejaký drobný chutný darček. Traduje sa, že ich tam zanechá samotný svätý Mikuláš, aby dodržal tradíciu obdarovávania. Predovšetkým kto bol dobrý a poslúchal, môže si nájsť od Mikuláša nejakú dobrotu. Tí, čo neposlúchali a hnevali svojich rodičov, obvykle našli v čižme uhlie, alebo cibuľu. 

Aspoň takto to fungovalo za môjho detstva. A keď som sa stala mamou ja, tiež sa vždy počas mikulášskej noci v našej domácnosti tajne objavil balíček s dobrotami. Ale dieťa mi už odrástlo, vyletelo z domu... a ja si myslím, že aj my dospelí potrebujeme aspoň raz do roka "potvrdenie, že sme boli dobrí". Alebo skôr potvrdenie, že niekomu na nás záleží? 

Tento rok to neboli balíčky s prebytkom sladkostí, neboli tam ani salónky na stromček a oriešky na štedrovečerný stôl. Nákupy si už obstaráme sami. Ale v čižme si každý z nás našiel podobizeň samotného Mikuláša. Veľmi zdravú - v podobe banánu. A v súlade so svojim láskavým duchom nám sv. Mikuláš pripísal odkaz vďačnosti za skutky lásky, ktoré sme konali my.

streda 19. júna 2013

Fascinujúce pozorovania... (kutavka?)

Vždy som sa tešila, že na chalúpke možno budeme pozorovať nejaké zaujímavé tvory alebo rastliny, ktoré bežne v meste nevidíme. A tentoraz sa nám naozaj pošťastilo...

Pod schodmi pred vchodom do chalúpky, presne tam, kde treba stúpiť vždy keď vchádzame, alebo vychádzame, som objavila podivné stavbičky.

 
Boli to akési rúrky zlepené z guľôčok blata.  Rúrka pokračovala podzemnou chodbičkou s presne kruhovým priemerom. Neviem, aké dlhé, alebo široké sú (budú po dokončení) tieto podzemné stavby a rozmýšľala som, čo za tvora si ich asi buduje. Môžme ho tu nechať žiť a rozmnožiť sa? Nechcem zbytočne rušiť "domácich" obyvateľov, ale predsa - hneď pred vchodom do ľudského príbytku nie je zrovna praktické miesto na bývanie. Napríklad roj bodavých ôs by som pred dverami rozhodne nechcela. A tak sme pozorovali ďalej. 


Každú rúrku stavala jedna osička (neviem, či som sa vyjadrila biologicky správne - skrátka tvorček vzdialene pripomínajúci osu). Usilovne hrabala, vyhrýzala, upravovala... Po čase odletela, a keď sa vrátila, znovu dlho pracovala vo vnútri i na vonkajšej rúrke. Bolo to zaujímavé pozorovanie a teším sa, že som videla niečo nové. Len teda ešte stále neviem (napriek googlovaniu), či sa za krátky čas komôrky uzavrú až do chvíle, kým z nich nevyletí nový podobný tvor, alebo sa nám pred vchodom rozmnožia a my budeme musieť riešiť buď náročnejšie spolužitie, alebo ich vyháňanie... Nuž, verme, že všetko dobre dopadne.




 



 Zdá sa mi, že by to mohol byť nejaký druh kutavky (link, link). Len ma trochu mýli, že som videla hneď tri stavbičky blízko seba. A tiež na všetkých obrázkoch i v textoch, ktoré som našla, kutavky svoje "hniezda" maskujú a nestavajú k nim rúrkové vchody.
Ak náhodou niekto z vás tohto tvora pozná, určite mi prosím dajte vedieť. Vďaka!

Mali sme aj iné zaujímavé pozorovanie. Neviem, či to bola táto istá bytosť, lebo som ju videla len jednu krátku rýchlu chvíľu, ale bola jej (trochu) podobná. Sedeli sme na verande a odrazu vidíme, ako k nám vbehol pavúk a trielil ostošesť pod stôl... A hneď za ním čosi podobné našej "kutavke". Letelo to tesne nad zemou, alebo skôr akoby skákalo, či bežalo - a po chvíľke sme si uvedomili, že to tuším naháňa toho pavúka. Obaja trielili k synovym nohám. Poradila som mu, nech ich zdvihne, aby sme mohli lepšie pozorovať podivné divadlo. Ten pohyb asi "kutavku" vyplašil a odletela. Ale v nás ostal podivný pocit z tohto divého prenasledovania. Asi sme práve "zachránili" jedného pavúka pred rolou jedla pre jej potomstvo. Na ako dlho? Neviem. Ale syn sa potom vyjadril, že je rád ako to dopadlo, lebo "´To´ bolo škaredé a naháňalo to pavúka. A pavúk je pekný."

Iné "stavbičky"  tiež pred našimi dverami, ale trochu bokom od miesta, kadiaľ sa chodí. Hneď pod múrom chalupy sme objavili takéto lievikovité jamky. Hneď som si spomenula na mravcoleva. Už aj vlani sme ich videli, ale nebola som si istá, či náhodou nevznikli ľudskou činnosťou (noha stoličky, alebo sa niekto hral s paličkou...). Kvapky vody to nemohli byť, pretože jamky sú ďaleko pod strechou.
Pohyb sme v nich nepozorovali vtedy ani teraz, ak bol na dne živočích, bol dobre skrytý. Asi nabudúce skúsim uloviť živého mravca a pomôcť mu do pasce, aby sme mohli pozorovať larvu mravcoleva v akcii. Môže to byť tiež zaujímavé divadlo.



 Pre dnešok so zaujímavými pozorovaniami končím. Ale ktovie, čo uvidíme nabudúce! Dúfam, že len samé pekné a príjemné veci ;-)
Radostný deň želám aj vám.
Letitia.

streda 21. marca 2012

Yarn along - pletieme spolu 4

Nezabudnite hlasovať o najkrajšie kŕmidlo ;-)
Vote for the most beautiful bird-feeder - - ->

********
A zase je tu streda, kedy sa stretávame u Giny s pletením a čítaním.
Vo štvrtok som konečne vypla dokončenú "vtáčikovú" záclonku.


Od soboty už visí v chalúpke na okne.



A prečítala som si knihu Gregorova vesmírna naháňačka za pokladom. Ako som minule písala o knihách môjho syna, dostala som chuť na niečo dobrodružné. :) Kniha je písaná zaujímavým štýlom a dej, aj keď trochu jednoduchý je pre mladých napínavý. Čo nás na knihách manželov Hawkingovcov najviac zaujalo sú vedecké vsuvky medzi dejom. Občas je dej prerušený niekoľkými stranami textu o rôznych vedeckých objavoch a teóriách, ktoré sú písané jednoduchým štýlom prístupným pre deti. Čitatelia sa tak pomedzi napínavý príbeh môžu dozvedieť veľa zaujímavého o astronómii. Akurát, nášho čitateľa (a aj mňa) dej knihy zaujal natoľko, že sme nemali čas odkladať jeho pokračovanie kvôli vedeckým poznatkom. A či bude chuť prečítať si odborné časti po dočítaní knihy - to už je na každom čitateľovi. Ale aj bez toho sa po prečítaní knihy človek dozvie všeličo zaujímavé o vesmíre, vesmírnych telesách a podobne. Konkrétne vo "Vesmírnej naháňačke za pokladom" sme sa dozvedeli o podmienkach na rôznych planétach v závislosti od ich veľkosti a vzdialenosti od slnka (najbližšej hviezdy), spoznali sme zloženie atmosféry a "vyskúšali sme si" spolu s hlavnými hrdinami pobyt na nich. Dokonca sme "boli" na jednej z planét dvojhviezdneho súhvezdia Alfa-Centauri.



Teraz sa mi už suší ďalšia záclonka. Doháčkovala som ju síce už pred pár mesiacmi, ale na škrobenie a vypínanie došlo až dnes. A tretia - najstaršia musí počkať ešte do zajtra, pretože mám len jeden kartón a obmedzené množstvo špendlíkov.
A ešte jedno tajomstvo sa dnes sušilo - ale keďže je tajné, tak vám ho zatiaľ neukážem. Alebo dobre, ale iba kúštiček. ;-)




Viac podobných príspevkov
nájdete po kliknutí na obrázok.

pondelok 16. januára 2012

Naše pokusy - zamrzne slaná voda?

4.- 6. 1. 2012

Prázdninový čas sme okrem iného využívali aj na "vedecké bádanie". Vlastne išlo len o jeden pokus. Ide o to, že s príchodom zimy sa treba postarať o to, aby mráz neponičil čo nemá, napríklad vodovodné rúrky. Vždy som vedela, že na zimu treba v neobývanom dome vypustiť vodu z vodovodného systému a zasoliť odtoky. Ale čo stačilo napr. na Záhorí, nemusí nutne stačiť vo výške 700 m n m, kde sa dá predpokladať zima predsa len o čosi tuhšia. Ktosi nám radil nemrznúcu zmes a ja som zneistela, či soľ bude stačiť. To nám vnuklo nápad vyskúšať si účinok soli vo vode prakticky.


Pripravili sme si presné množstvo (1/4 pinty - táto mierka zaujala Nulana na odmerke) nasýteného roztoku soli (stačilo pridať dve čajové lyžičky kuchynskej soli) a také isté množstvo čistej vody pre kontrolu. Potom sme oba poháriky vyložili von "na mráz". Keď sme po nejakom čase zistili že vonku vôbec, ale vôbec nemrzne, museli sme pokus presťahovať dovnútra do mrazničky. To nám ale nebránilo vyskúmať zaujímavé zistenia:

Čistá voda zamrzla takmer okamžite na veľmi pevný ľad, ktorý so znižovaním teploty stále zväčšoval svoj objem. Ale voda, v ktorej bola rozpustená soľ, zamrzla až pri cca -10 °C. Ani vtedy netvorila súvislú pevnú hmotu ako ľad. Vytvorila akési mokré kryštáliky, ktoré pripomínali skôr ľadovú drť, aká sa predáva v horúcich letných dňoch. Aj keď sme teplotu v mrazničke znížili až na mínus 24 °C hmota v pohári so slanou vodou síce bola o hodne tuhšia, ale ešte stále sme do nej dokázali zapichnúť lyžičku.

Neskôr som si vygooglila aj teóriu: V laboratórnych podmienkach slaný roztok tuhne pri -20 °C, na chodníkoch niekedy už pri -5 °C a tvorí takzvaný kryohydrát - to je tá podivná kryštáliková hmota, ktorú sme pozorovali aj my.

Takže pokus dopadol veľmi uspokojivo. Voda s pridaním soli zamrzne až pri veľmi nízkych teplotách a aj vtedy tvorí hmotu, ktorá by nemala narobiť veľké škody vo vodovodnom potrubí.

Pri pokuse sme si robili podrobné záznamy. :)

O usporiadaní pokusu píšem podrobnejšie tu.
Vedecké vysvetlenie nájdete napr. v tomto dokumente,
alebo na stránke www.infovek.sk

nedeľa 4. decembra 2011

Vitamíny od Mikuláša

Čoskoro oslavujeme svätého Mikuláša. V našich končinách je zvykom na tento deň svojich blízkych (potajomky) obdarovať nejakou tou dobrotou. A že to nemusia byť vždy len sladkosti, alebo obligátne ovocie, chcem sa s vami podeliť o jeden nápad.


Prepadol ma celkom náhodou.
Pred pár dňami som si povedala, že je najvyšší čas nasiať žeruchu, aby sme mali doma trocha čerstvých vitamínov. A tak som vzala akýsi prázdny kelímok, naplnila ho papierovou vatou (nastrihané kuchynské utierky), navlhčila a zasypala žeruchovými semienkami. Ale kelímok od tvarohu sa mi veľmi nepáčil. Tak som sa ho rozhodla nejako vyzdobiť. Siahla som po zbytku vianočného papiera, čo som mala po ruke.
Keďže som olepovala kelímok už aj so semienkami a vodou, mala som obmedzené možnosti manipulácie s ním a podľa toho aj vyzerá výsledok. Ale aj tak mi pohľad na hotové dielo vnukol nápad.

Naživo ten nápis z vnútornej strany nepresvitá. 8)

Prečo by aj pekne nazdobená žerucha nemohla byť darčekom? Napríklad na blížiaci sa sviatok sv. Mikuláša?

Kým zo semienok vyrastie bohatý tmavozelený žeruchový porast potrvá asi týždeň, takže to už tento rok do Mikuláša nestihnete. Ale prečo by si obdarovaný na zber úrody nemohol trošku počkať? A pri tom sa o darček s láskou starať.
Alebo ešte inak - rodinka môže nájsť v mikulášskom balíčku "suroviny" (ozdobený kelímok, nastrihaný suchý substrát a vrecúško semienok) a zasejú ich všetci spoločne aj s účasťou detí. Potom sa budete o kvetináčik týždeň starať, kým vyrastenú žeruchu ostriháte a spoločne si na nej pochutnáte - hoci na maslovom chlebíku.

Takto vyzerá žerucha 4 dni po vysiatí

Postup prípravy darčeka (suchá verzia):
1. Pripravte si vhodný kelímok (najlepšie taký, s priehľadným vrchnákom napr. od syra cotage).
2. Kelímok ozdobte. Na prilepenie ozdobného papiera môžete použiť obojstrannú lepiacu pásku (drží na všetkom), hotový lepiaci papier, alebo obyčajné disperzné lepidlo. Na zdobenie môžete použiť zbytok baliaceho papiera, nakreslený obrázok, koláž z farebných časopisov, krepový papier, alebo pripraviť aplikáciu z filcu... Možností je veľa.
Len pozor - krepový papier sa tvarom prispôsobí, ale z pevnejšieho materiálu musíte vystrihnúť presný tvar - a nie je to obdĺžnik! Pomôže urobiť si strih z obyčajného napr. novinového papiera, ktorý priložíte ku kelímku a obkreslíte obrysy.
3. Kuchynskú utierku poskladajte na toľko vrstiev, aby poskladaná ešte zakryla celé dno a vystrihnite tvar dna. Všetky vrstvy vložte do kelímka.
4a. Pre suchú verziu už len priložíte vrecúško so semienkami, zatvoríte viečko a zabalíte. Môžete pribaliť aj "návod na použitie" s venovaním.


"Mokrá" verzia:
4b. Papierovú vrstvičku zvlhčite menším množstvom vody (pokojne ju môžete zaliať celú) a na povrch nasypte semienka.
5. Opatrujte na svetlom a teplom mieste až do chvíle darovania. Potom takisto zatvoríte kelímok viečkom a dozdobíte. Tiež môžete pridať venovanie a "návod na použitie".


Ešte mám jeden tip:
Môže byť zaujímavé pozorovať, akú silu tie malé krehké rastlinky majú. Ešte som to neskúšala, ale podľa toho čo sme sa kedysi učili v škole a podľa iných pokusov, ktoré sme robili, mladé rastlinky by mali mať dosť sily, aby si samé otvorili viečko.
Môžete si to sami overiť, či to naozaj zvládnu.
Len neodporúčam pestovať bylinky celý čas v zakrytom kelímku, aby v ňom nezačali rásť plesne.

Hmla v kuchyni

26.11.2011

Aby tej hmly všade okolo nás nebolo málo, vyrábali sme ťažké oblaky aj "doma" v kuchyni.


Najskôr sme sa zľakli, z čoho je toľko dymu...


Akú alchýmiu to tam náš ocko robí...


Chceli sme to vypustiť von, ale keď sme otvorili okno, bolo "dymu" ešte viac. 


Vzala som teda do ruky fotoaparát, že tú "záhadu" musím zvečniť. 


Ale stačí troška fyziky, aby sme pochopili, čo sa stalo.

Vonku bol veľmi studený a vlhký vzduch. Aj v chalupe sme mali chladno, varili sme hneď po príchode a ešte sa nestihlo vykúriť. Dokonca nám chvíľami išli obláčiky pary aj od úst.
A tak, keď voda v hrnci zovrela a začala z neho unikať vodná para, okamžite sa v tom studenom vzduchu ochladila. A pretože v studenom vzduchu sa "rozpustí" menej vodnej pary ako v teplom, okamžite sa začala zrážať do oblaku hmly.
Keď som otvorila okno, pustila som ešte v viac "zimy" dovnútra. Preto sa zrážalo ešte viac vodnej pary a "dym" bol ešte hustejší.

Ale bol to zaujímavý zážitok. A praktická ukážka jednej témy z fyziky.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...