piatok 10. januára 2014

Estrela - už zase

Nechcela som dnes písať na blog a už vôbec som nemala v úmysle spomínať politickú situáciu. Ale našla som si e-mail, ktorý ma nepríjemne prekvapil. Možno si niektorí z vás spomínajú na zákon, ktorý sa pokúšajú pretlačiť v európskom parlamente pod názvom Estrela report.

Tento "report" má prikazovať členským štátom EU, ako majú viesť politiku ochrany života (presnejšie realizovať "právo" na potrat), presadzovať "práva" LGBT osôb, či sexuálnu výchovu detí. Zároveň okliešťuje (alebo skôr znemožňuje) možnosť výhrady vo svedomí pre dotknuté osoby.

V európskom parlamente hlasovali o zákone Estrela už začiatkom decembra, ale (aj vďaka ohlasom mnohých ľudí z celej Európy) neprešiel. EU parlament rozhodol, že musia zákon prepracovať pred tým, než ho znovu predložia k hlasovaniu.

Napriek tomu sa o tomto istom zákone hlasovalo znovu ani nie o mesiac. Druhýkrát neprešiel. Namiesto neho bol schválený iný zákon, ktorý zaručuje suverenitu členských štátov v eticky citlivých otázkach.

Zdá sa, že drzosť niektorých politikov (tentoraz nielen slovenských) nepozná hraníc. Dnes sa rozšírila správa, že o tomto "reporte Estrela" majú v dohľadnej dobe v európskom parlamente hlasovať znovu. Nepáči sa mi predstava tak hrubého porušenia subsidiarity v našom regióne.

To najmenšie, čo môžem urobiť, je podpísať list pre poslancov EU v tomto znení:


Európska komisia a poslanci EÚ:

"Vo svojej nedávnej rezolúcii z 10. decembra roku 2013 v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv, Európsky parlament už rozhodol, že formulácia a vykonávanie politík SRHR a  sexuálnej výchovy v školách je v právomoci členských štátov.

Táto debata je uzavretá. Prosím, neporušujter zásadu subsidiarity.

Prosím zdržte sa akýchkoľvek ustanovení, ktoré sa zaoberajú eticky citlivými otázkami. Tie patria do výlučnej právomoci členských štátov. "

S pozdravom,

Eva


Toto je len môj nedokonalý preklad, originálny list je samozrejme v angličtine.
Môžete sa pripojiť aj vy. A ktokoľvek, komu záleží na výchove našich detí.
Stačí zadať údaje na tejto stránke:
 http://www.citizengo.org/en/2410-withdraw-eu-commission-proposal-make-declaration
pozn. ZIP code je naše PSČ

Ďakujem.

(Do tejto chvíle je na stránke zaznamenaných 3592 podpisov. A každú sekundu pribúdajú. Dúfam, že ich bude dosť na podporu európskych poslancov k správnemu rozhodnutiu.)

______________________________
PS: Tento blog som napísala tak, ako sa myšlienky tlačili von, bez overovania faktov, len ako som si ich pamätala. Preto si nie som istá, či sú všetky dátumy a údaje správne. Prosím o prepáčenie v prípade drobných nepresností.

PPS: Presnejšie informácie o pripravovanom zákone nájdete v tomto článku: http://www.postoy.sk/content/sprava-estrela-sa-vracia-stoja-za-nou-aj-europoslanci-zo-smeru

1 komentár:

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...