utorok 27. decembra 2016

Vďačná abeceda - H, CH, J, K, L

Zdá sa, že som si počas predvianočných dní dopriala výdatnú prestávku od internetu. Možno väčšiu, ako by sa páčilo vám, mojim čitateľom (fandím si?). Tak aspoň teraz, keď sú tie najsviatočnejšie dni už za nami, podelím sa s vami ešte o niekoľko "písmeniek" z mojej adventnej abecedy. O niekoľko krásnych darov, za ktoré som vďačná a ktoré som objavila aj vďaka nášmu "Adventnému kalendáru vďačnosti".

H - Hudba


4. 12. - Dary na H

Hudba - Som vďačná za mnohé krásne hudobné diela, za možnosť kedykoľvek si zaspievať. Spev pri práci, spev pri rôznych citových rozpoloženiach. Spev, ako spôsob komunikácie - možnosť osloviť dušu, ktorá nechce rozprávať slovami, možnosť odovzdať radosť, ukázať lásku, oživiť smutný čas...
Som vďačná za piesne, ktoré rada počúvam. Ale aj za tie, ktoré rada Hrám. Na flaute, alebo hoci na elektronických klávesách pri svätej omši v domove seniorov, kam rada chodím hrávať. Vďaka za možnosť oživiť svätú omšu a ešte lepšie ju sprítomniť "mojim starkým".

Som vďačná za možnosť spievať v zbore v našej farnosti a niekedy aj zahrať sprievod, alebo predohru na flaute. Som vďačná za mnohé krásne nápevy, ktoré aj touto cestou spoznávam. V tento deň som zvlášť ďakovala za nápev adventného spevu "Sanctus". Najprv mi pripadal ťažký, ale keď som sa ho naučila, bol krásny!

Som vďačná za môj Hlas - ktorým môžem slúžiť a prinášať radosť sebe aj iným.

Ďakujem aj za Hry, ktoré sa radi hráme spolu ako rodina.

Vďaka za každú Hodinu dňa - za čas, ktorý dostávame stále nanovo. Za hodiny klavíra a flauty, za hodiny, ktoré som sa učila to, či ono. Za prístroje, ktoré nám odmeriavajú čas... Za každú hodinu, v ktorej mi niekto daroval svoju pozornosť i za hodiny, ktoré som ja smela dobre využiť.

Hlina (rôzne významy a rôzne obrazy, nebudem tu už všetko písať), Hlava (takisto v rôznych významoch a asociáciách), Hory, Hádanky, Hniezdo, Hrdosť, Hrdina... a veľa ďalších slov.

A napokon Halúzka - pretože 4. 12. bolo svätej Barbory a zvyk priniesť si domov halúzku z ovocných stromov, ktorá do Vianoc pekne rozkvitne.

CH - Charitas (sv. omša v charitnej kaplnke)

5. 12. - Dary na CH

Na písmeno CH som našla tiež mnoho vzácnych darov. Napríklad - Charita, Charitas, Chorí, Chudobní... ktoré mi pripomínali radosť, ktorú smiem prinášať v službe núdznym. A tiež radosť, ktorú mi táto služba prináša.

Spomínala som aj na to, že ja sa tiež môžem nazývať "Chorou" potrebujem Lekára. Aj ja chcem byť Chudobná v duchu, aby som bola dedičkou nebeského Kráľovstva. Ale nechcem byť Chladná - vo vzťahoch s inými ľuďmi.

Na písmeno Ch sa začínajú aj Cherubíni (anjeli), Chvála (oslava Boha), ale aj Chomút ("Jeho jarmo je príjemné" a moje manželstvo - často tiež označované za chomút - takisto. Som zaň veľmi vďačná)

Aby sme si tento deň trochu ozvláštnili, dopriali sme si okrem "obyčajných", no takisto vzácnych darov ako Chlieb, Chren, Chrumky, aj Chalvu. Na Chilli-papriku a Chobotničky vyrobené z mrkvy som tentoraz len spomínala. Ale som vďačná aj za tieto (letné) Chvíľky.

J - Ježiš

7. 12. - Dary na J

Na písmeno J sa začína môj najvzácnejší dar - Ježiš. (Ten najväčší dar, ktorý oslavujeme na Vianoce!) Nemôžem ani zapísať, čo všetko mi daroval. Všetko čím som, som vďaka nemu. Všetko čo mám, mám vďaka nemu. Daroval mi svoj život (aby ma zachránil) a každý deň mi vo Sviatosť oltárnej daruje sám seba. Ježiš je darom, za ktorý nikdy nemôžem byť dosť vďačná! 

Na písmeno J sa začínajú aj niektoré ďalšie mená. Ján - môj dedko. Ale aj mnoho svätých (Ján z Kríža, Ján Krstiteľ, Ján evanjelista...) Juraj - môj manžel, svätý Juraj a niektorí ďalší Jurajovia v mojom i vo verejnom živote. Jozef - manžel Márie, ale aj ďalší Jozefovia, ktorých poznám, Jana, Jaroslav...

Jedlička (alebo aj borovica, či smrek, ktoré sú pre nás symbolmi Vianoc)... a tiež každé Jedlo (osobitne Jahňa, Jačmeň, Jaternička, Jablko, Jogurt...) Pečené Jablko s orechom, medom a kúskom čokolády - dochutené trochou Jogurtu sme si dopriali aj fyzicky. Mňam, to bola dobrota! 


J - Jablká, jogurt... 

8. 12. - Dary na K

Na K sa začína mnoho Kuchynských darov. Napr. Kefír, Káva, Karbonátky (tie sme si pripravili k obedu), Kukurica, Krupicová Kaša (k večeri), Karé, Klobása, Kyslá Kapusta, Kaleráb... Aj samotná Kuchyňa sa začína týmto písmenom.

Ale ďakovala som aj za Konáriky, ktoré mi drahý priniesol z chalúpky, aby som si nimi ozdobila balkón a babičkin hrob, Vlastne pôvodne mali byť na adventný veniec, ale ostalo mi dosť vetvičiek aj na iné využitie.

Som vďačná za Krásu - v jej rôznych podobách. Za Kožuch - ktorý nás zohreje, ale aj za hneď niekoľko Kožuchovcov (meno), ktorí sú pre mňa darom...

A Kostol. Vo všetkých jeho významoch a daroch, ktoré som kedy v kostole získala. Vrátane nádherného výhľadu z nášho balkóna na secesný Modrý kostolík.

Kráľovská Koruna - vedomie, že aj ja som súčasťou Božieho Kráľovstva, a môžem Kraľovať tam, kde som (kdekoľvek to je). Mám kráľovskú hodnosť, kráľovskú dôstojnosť, a dokonca kráľovskú moc. (Samozrejme ak ostanem verná Kráľovi.)

A to je dnešný najvzácnejší dar - môj Kráľ - Ježiš Kristus - Pomazaný, Spasiteľ. A ten vzácny nápoj, živá voda, božský život, ktorým ma napája a umožňuje mi milovať nie mojou nedokonalou ľudskou láskou, ale šíriť medzi ľudí Jeho nekonečnú Božiu Lásku. Tým nápojom, ktorý nám sľúbil je jeho krv - Krv Kristova. (Jn 6,47-57)

L - Láska

9. 12. - Dary na L

L - ako Láska.

Nič viac mi nenapadlo. Pri slove Láska som musela ostať a moje srdce odmietalo hľadať nejaké ďalšie dary na toto písmeno.

Láska - ktorou som milovaná. Ľuďmi. Ale predovšetkým ma nekonečnou láskou miluje môj Boh.
Láska - ktorú mi dáva. Ktorou ma učí milovať Jeho i ľudí. Všetkých ľudí - lebo všetkých stvoril s láskou a z lásky.
Láska manželská - ktorú smiem zažívať (dávať i prijímať) každý deň už 23 rokov.
Láska - k blízkym ľuďom, k priateľom, materská láska...
Láska pomáhajúca - "charitas" Súcit a ochota urobiť niečo pre druhých.

Láska - ktorá prúdi od Neho. Z nekonečného zdroja nekonečnej lásky.
Ja nemám dosť "svojej" lásky pre ľudí. Niekedy ma zraňujú, alebo nechápu a ja by som chcela ostať zatrpknutá a sklamaná. Moje maličké ľudské srdce chce dostávať a až potom trošku dávať. Ale ak ostanem napojená, ak sa stále ponáram do Jeho milujúceho Srdca - budem mať vždy dosť. Dosť lásky pre seba (ktorú stále tak veľmi potrebujem!) a dosť aj pre druhých (ktorí často tiež potrebujú tak veľa - tak veľa, koľko by som ja sama pre nich nikdy nemala).
On neustále dopĺňa môj maličký pohár - takže z neho nikdy neubudne! Nikdy. A za to som vďačná asi zo všetkého najviac.

Želám veľa lásky, radosti a vďačnosti aj vám. Nech sa vám darí - počas týchto sviatočných dní, po celý nový rok 2017 i po celý život. Radostné dni!


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...