utorok 9. októbra 2012

Poďakovanie za úrodu v Novej BaniMinulý víkend bola v Novej Bani zase Roľnícka nedeľa. Tento rok sa nám nepodarilo zúčastniť sa slávnostnej svätej omše, ale o týždeň neskôr sme stihli aspoň v rýchlosti popozerať  výzdobu kostola, ktorá je aj tento rok nádherná. Ak sa nemýlim, výstavka bude prístupná do najbližšej nedele, ak to nemáte ďaleko, určite sa ešte zájdite pozrieť. ;)

Naše dojmy z minuloročného sviatku a odkazy na niektoré ďalšie informácie o novobanskej roľníckej nedeli nájdete v tomto príspevku.

Už pri vstupe do kostola nás vítala vôňa jabĺčok.

Všetky priestory, výklenky, oltáriky, dokonca aj kachle
boli takto krásne vyzdobené.Hlavnou témou tohoročnej výstavky je začiatok Roku viery a výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.Pri oltári Panny Márie Lurdskej je zobrazená Bazilika Sancta Maria Magiore, v ktorej pápež Hadrián II. začiatko roku 969 schválil slovanské liturgické knihy a položil ich na oltár Panny Márie, kde sa nad nimi spievala liturgia.
Túto udalosť znázorňuje mozaika v hornej časti oltára. (Pôvodná mozaika sa nachádza v kaplnke Kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme.)
 (zdroj: informačný text v kostole NB)

Mozaika zobrazuje schválenie slovanských
liturgických textov pápežom Hadriánom II..


Ambon - miesto, odkiaľ sa číta a hlása Božie slovo, nám ponúka prvé slová Jánovho evanjelia, preložené do staroslovienčiny.
(zdroj: informačný text v kostole NB)

""Dratý brat, dospeli sme k večeru,
ja padám do brázdy a ty ďalej tlač pluh.""

Mozaika z kuchynských plodín (strukoviny, obilie a pod.) zobrazuje našich vierozvescov Cyrila a Metoda. Cyril zomiera a ako on sám povedal: "Dratý brat, dospeli sme k večeru, ja padám do brázdy a ty ďalej tlač pluh." A tak odovzdáva misku so zrnom Metodovi. A sv. Metod pokračuje rozsievaním semena medzi Slovanmi. Obraz je kópiou  mozaiky z čelnej steny Katedrály sv. Šebastiána v Bratislave, ktorú vyhotovil v októbri minulého roka p. Ivan Marko Rupnik.
(zdroj: informačný text v kostole NB)


V ľavej časti pod krížom je holubica, symbol Ducha Svätého, so svojim ovocím siedmych Sviatostí. Na pravej strane je znázornený Nitriansky hrad, na ktorom určite museli byť sv. Cytil a Metod, nakoľko v tom čase tu už bolo sídlo biskupstva.
(zdroj: informačný text v kostole NB)


Slovanský pápež bl. Ján Pavol II. pri návšteve Slovenska nám 30. júna 1995 v Nitre povedal aj tieto slová: "Nitra nám hovorí o prvom tisícročí. Tu neďaleko stál prvý kresťanský kostol v celej stredovýchodnej Európe. Tu sa od roku 828 pšeničné zrno stáva v Eucharistii telom Krista, ktorý v sebe zjednocuje všetkých, čo ho s vierou prijímajú."
(zdroj: informačný text v kostole NB)V spodnej časti oltára sv. Antona je priestorový model hradu Devín v presnej mierke podľa zachovaného nákresu z 11. storočia. (fotografia modelu sa mi žiaľ nepodarila)
V hornej časti sú detským spôsobom znázornení žiaci sv. Cyrila a Metoda, ktorí boli pravdepodobne vychovávaní na Devíne.
(zdroj: informačný text v kostole NB)Rotunda sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici  z 9. storočia.
Pravdepodobne najstarší dochovaný (románsky)
kostol na území strednej a východnej Európy.

sv. Cyril a Metod, zobrazení podľa oltárneho obrazu
najstaršieho kostola na Slovensku zasvätenému našim vierozvestom
v Selciach pri Banskej Bystrici.


Ešte posledné obzretie, odfotiť si celkový pohľad na vyzdobený kostol... a už sme sa aj museli ponáhľať do víru všedných dní.

Nech aj vás neopúšťa ani vo víre všedných dní tá radosť a vďačnosť za všetky dary, ktoré denne dostávame.
Radostné dni a pokojné noci vám želá
Letitia.

8 komentárov:

 1. Evka!
  Nabuduce, ked tu budete, dajte mi vediet. Rada by som Vam aspon rukou potriasla. S.Františka Čačková

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Joj, aj ja by som sa s vami rada osobne poznala, sr. Františka. Občas chodievame na víkend, ale neviem takto dopredu na ktorú omšu sa vyberieme.
   Radostný deň! L.

   Odstrániť
 2. Leti,to je krásná slavnost a ůcta!Taková nádherná výzdoba-poděkování za ůrodu!Moc tě zdraví Daja.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru, tiež som z toho nadšená. Vďaka a želám Ti tiež radostný deň. Leti.

   Odstrániť
 3. Evička, ja som nechcela súťažiť, ja som to poslala len tak ako nápad, teraz som smutná, že ma zas bude dakto hodnotiť, posmievať sa, atď.Daj to preč!Som stará krava a fantázia mladých mi chýba!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prosím, nevzdávaj sa. Však vidíš, že aj ľuďom sa tvoj výtvor páči, dávajú mu hlasy.
   Prispela si svojim nápadom a ja som tomu veľmi rada. Veď sa chceš podeliť, nie? Veď to nie je, že sa staviaš do popredia, ale chceš svojim nápadom slúžiť. Tak to vnímam ja a dúfam že aj ostatní čitatelia.

   Myslím, že každý, kto sa súťaže zúčastnil, sa chcel len podeliť.

   Odstrániť
 4. Ale veľmi sa mi páčia výstavy- poďakovacie obrazy v kostoloch. Prvý raz som to videla pred 22 rokmi u sestry v Bavorsku a veľmi sa teším, že to prišlo aj sem.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som to vlastne prvýkrát videla práve tu v Novej Bani - minulý rok. A tiež sa tomu veľmi teším.
   Leti.

   Odstrániť

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...