štvrtok 11. októbra 2012

Jonáš na taške Ako som tak blúdila internetom, narazila som na akýsi e-shop s kresťanským tovarom. Mali tam aj tričko s motívom Jonáša a pri ňom text - čosi ako "Daj si pozor, aby si si vybral správnu cestu!" Voľajako som sa s týmto posolstvom nevedela stotožniť. A tá myšlienka (možno nesúhlas) sa mi tak zavŕtala do mysle, že som si začala znovu čítať knihu Jonášovu.A stále viac som z nej cítila iné posolstvo. Možno ten príbeh poznáte - Boh mal pre Jonáša plán, poslal ho do veľkého mesta Ninive, aby tam ohlásil boží zámer a aby sa na jeho slovo obyvatelia Ninive obrátili na správne cesty a vyhli sa tak nešťastiu.

Ale Jonášovi sa to veľmi nepáčilo. Rozhodol sa, že on s takýmto plánom spolupracovať nebude a vybral sa presne opačným smerom, chcel pred Bohom utiecť do Taršišu. Ako sa tak plavil po mori, zrazu sa schytila veľká búrka a Jonáš skončil v rozbúrených vodách. No Boh si ho našiel. Videl Jonáša na lodi, videl ho aj v mori. Jonáš sa neutopil. Boh poslal veľkú rybu, a tá ho vo svojom bruchu doviezla na súš.

Určite to pre Jonáša nebolo nič príjemné, ale šťastne sa dostal zo všetkých tiesní a potom už šiel do Ninive, kde sa na jeho slová všetci s kráľom na čele dali na pokánie. A možno k ich viere pomohlo aj Jonášovo znamenie - vedeli, že Jonáš skončil v rozbúrených vodách, možno tiež videli, ako ho ryba prehltla, a teraz ho počujú živého a zdravého, zázračne zachráneného.


 A čo hovorí tento príbeh nám? Aspoň mne pripomenul, že sa nemusím báť. Nemusím úzkostlivo hľadať "Božiu vôľu", stačí vykročiť. A ak sa aj pomýlim a namiesto do "Ninive" sa  vyberiem na plavbu smer "Taršiš", On sa už postará, aby sa naplnil Jeho úžasný plán. Tak hurá do práce. Bez strachu, s dôverou. :)

A aby som na túto povzbudivú myšlienku nezabudla, ozdobila som si motívom Jonáša plátenú tašku. Budem ju používať na svojich cestách - či už do "Ninive", alebo niekam inam. ;-)


6 komentárov:

 1. Tak za túto myšlienku a jej podanie, Leti, zo srdca ďakujem:)G.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Rado sa stalo. ;-)
   Predsa aj Jonáš sa rozhodol "nesprávne" a všetko malo dobrý koniec. Vždy je to tak, keď niečo režíruje On. :)

   Majte sa krásne a radostný deň.
   Leti.

   Odstrániť
 2. Jednoduchý a poučný příběh. Použila ho i katechetka našeho prvňáčka pro první hodinu náboženství, pak měl za úkol nakreslit velrybu.
  Váš blog se mi moc líbí.
  Marie

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem. Aj vám želám radostný deň.
   Leti.

   Odstrániť

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...