pondelok 26. septembra 2011

Roľnícka nedeľa

Dnes bola v Novej Bani tzv. Roľnícka nedeľa - Krásne poďakovanie celej farnosti za úrodu a všetko, čo nám Pán požehnáva. Bola to nádherná slávnosť, na ktorú sa mesto pripravovalo celý týždeň, určite aj dlhšie.

Týždeň sa vo farskom kostole pripravovala výzdoba z plodín zeme. A dnes bola vyvrcholením slávnostná sv. omša. Začínala slávnostným sprievodom krojovaných mužov žien a detí, ktorí niesli zástavu ku cti sv. Vendelína - patróna roľníkov.
Na úvod sv. omše kňaz predstavil pripravené obrazy. Porozprával nám čo znamenajú, aj aké rôzne myšlienky do nich ich autori vložili. Do prípravy obrazov sa zapojili mnohí obyvatelia Novej Bane, deti z cirkevnej školy sv. Anny i postihnuté deti z Hrabín... na ďalších tvorcov si momentálne akosi neviem spomenúť.

Mottom slávnosti bol tento rok verš z 10. kapitoly Lukášovho evanjelia: "Preto proste Pána žatvy..." V príhovore kňaz hovoril o tom, že naši predkovia, ktorí mali blízky kontakt so zemou a ťažkou prácou pri dorábaní každodennej potravy nikdy nezabúdali, že plody ich práce závisia od Božieho požehnania. "Bez Božieho požehnania, márne naše namáhania". A tak nikdy nezabúdali na vďačnosť.
Ale takisto nezabúdajme ďakovať za povolania do vinice Pánovej. V tomto roku Pán požehnal Novej Bani čerstvého novokňaza, len pred nedávnom bol vysvätený a slúžil primičnú svätú omšu v novobanskom kostole. A naopak, tento rok - len nedávno si Pán povolal na večnosť banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža.
Hovoril tiež o našich povolaniach a o tom, že keď už sme položili ruku na pluh, nemáme sa obzerať späť, pretože potom by sme vyorali krivú brázdu. Keď niekto vykročil na cestu kňazstva, už nemá myslieť na to, či sa nemal stať radšej podnikateľom alebo vstúpiť do manželstva. Vtedy by nebol dobrým kňazom. A takisto, ak už som sa vydala a žijem v manželstve, nemám sa obzerať späť, či som si nemala vziať radšej niekoho iného, alebo ostať slobodná. To by nerobilo dobrotu. Rozhodnutie už padlo a teraz sa mám starať, aby som bola dobrou manželkou a matkou.

Svätú omšu oživil zborový spev detského aj dospelého zboru. Musím povedať, že spievali naozaj krásne. Na záver zaznela roľnícka hymna (počula som ju prvýkrát) a pri odchode slávnostného sprievodu národná pieseň "Slovensko moje, otčina moja..." Až mi vošli slzy do očí, keď som v pamätí lovila slová tejto piesne.

Potom už nasledovala menšia hostina agape pred kostolom a prehliadka výzdoby. Výzdoba bola naozaj úžasná. Všetky rímsy a okraje oltárov boli vyzdobené tradičnými jesennými plodmi (najmä jablkami, hruškami a orechmi). Ale niektoré obrazy vytvorené z korenia a rôznych plodín mi až vyrážali dych. Však posúďte sami.
Aj spovednice boli vyzdobené

Pluh z roku 1893

 
Tento obraz znázorňuje výzvu "Bol som hladný a dali ste mi jesť".
Je o tom, že často plytváme jedlom, zatiaľ čo iní hladujú.

Obraz o povolaní. Boh povoláva za kňaza (biskupa)...

...a povoláva aj na večnosť.

Pri týchto obrazoch mi nedalo, ale som presvedčená, že tibetskí mnísi by sa so svojimi mandalami mohli ísť schovať. ;-) Všetky obrazy sú vysypané z korenín a rôznych jedlých plodov. A obrazy tvorené na zemi sú rovnako pominuteľné ako piesok spomínaných mníchov. Rozdiel je len v tom, že tieto obrazy boli "maľované" z vďaky na slávu Božiu.
Deti z cirkevnej školy zdôraznili pomoc anjela strážneho...

...a tiež nástrahy "príšeriek", ktoré sa často maskujú za milé a lákavé
(napr. z TV)Výzdoba pred oltárom

0no obdivuje nápis z maku a ryže na pozadí z obilných zŕn


Boli tu aj trojrozmerné obrazy zo slamy a pod.

Mlátiaci stroj

Fascinovali ma prepracované detaily

Povolanie rybárov


Spomienka na stretnutie mládeže v Madride


 
Výzdoba na kachliach...

... a pod kachľami :)

.......................................
Edit: 
Ak by niekomu bolo málo, tu môžete nájsť viac obrázkov (i textu):
2009 - http://www.novabana.sk/fotogaleria_204.html?archiv&glrgroup=2&glrcat=83
2010 - http://jcernans.blog.sk/detail.html?a=cab8f19c08f5dbc4dfb13f491e1c1dfa  
           http://domaniza.fara.sk/galleries/index.php?gallery=16
2011 - http://www.novabana.fara.sk/farnost/ro%C4%BEn%C3%ADcka-nede%C4%BEa (stránka farského úradu - info o roľníckej nedeli vrátane textu Hymny novobanských roľníkov).
2012 - http://letitia-tiba.blogspot.sk/2012/10/podakovanie-za-urodu.html
2013http://letitia-tiba.blogspot.sk/2013/10/rolnicka-nedela-2013.html 
2014 http://letitia-tiba.blogspot.sk/2014/10/rolnicka-nedela-v-novej-bani.html

5 komentárov:

 1. Teda to je nádhery kopec! Občas mi je tak ľúto, že v našej farnosti sa nič podobné nedeje, hoci to má v sebe toľko skvelých symbolov, ktoré by sa aj deti mohli naučiť...Gabi

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ahoj Gabi - Aj mne je často ľúto. Bola to prvá myšlienka, keď sa tá nádhera v Novej Bani začala ukazovať - ako by sa dalo niečo aspoň vzdialene podobné zorganizovať aj v našej farnosti v BA. Ale v BA asi naozaj ťažko.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Zdravím Leti,tak to je krása a ůcta v jednom!!!!Ja 14roků zdobím v naší farnosti květiny a ted jsme měli krmáš také zdobím prvotinami a chlebem,jen né tak velkoryse....Moc jsi mě potěšila!Musím také pochváli Tvé skvělé židle ...Ahojky a těším se na přiště Daja.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ahoj Daja. Je krásne, keď sa dodržiavajú tradície a symboly, ktoré nám pomáhajú prežívať beh času a našu vieru. Určite je to u vás tiež krásne. Ja som v Bratislave zatiaľ nič podobné nezažila, hoci viem, že vo farnostiach na vidieku sa častejšie robí podobná výzdoba.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Je to krásne že môžme ďakovať P.Bohu za úrodu.Škoda že som bol v zahraničí,ale dúfam že zoženiem DVD.

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...