pondelok 14. decembra 2015

Bohatý týždeň

Druhý adventný týždeň bol pre mňa veľmi bohatý. Nevyhrala som síce v lotérii, ale dostala som ešte omnoho viac. Každý deň množstvo zážitkov. Všetky zaujímavé a obohacujúce, mnohé nevšedné, niektoré naozaj výnimočné.

Pondelok 7. 12.

V tento deň sme podľa projektu "Aktívny advent" (inšpirovaný Stomom Jesseho) mali za úlohu urobiť niečo farebné - napríklad pozdrav k Vianociam pre niekoho. Čítali sme si o Jozefovi, ktorému jeho otec nechával utkať farebnú tuniku, pretože ho mal veľmi rád. Aj nás má náš Nebeský Otec veľmi rád a dáva nám mnohé farebné dary. (www.mojakomunita.sk/web/.../adventny-cas-9-den-jozef

Rozhodla som sa vyrobiť ozdôbky z drôtu. Pôvodný plán bol - na pohľadnice. Ale vzala som drôt aj do domova seniorov a spolu so starkými sme vyrábali takéto srdiečka (pretože nás náš Otec miluje). Aj s farebnými mašličkami (pretože nás miluje osobitne a veľmi).
Utorok 8. 12. 

Dnes sme v Katolíckej cirkvi slávili sviatok - Nepoškvrneného počatia Panny Márie. A ako darček som dostala možnosť zúčastniť sa hneď ráno sv. omše. Celý deň sa potom niesol v slávnostnom duchu. Vrátane prechádzky na poštu, kde som odovzdala prvý (zatiaľ jediný hotový) pozdrav s drôtikovaným srdiečkom.

V tento deň sme si čítali o zborení Jerichových hradieb. Poznáte ten príbeh - opevnené mesto a Božia armáda s trúbami. Hradby padli, pretože to tak Boh chcel. On dokáže rozbiť aj tie najpevnejšie hradby, aj tie najtvrdšie škrupiny. Preto sme aj my v tento deň rozbíjali tvrdé škrupiny orechov. Kto chcel, mohol z nich niečo vyrobiť (z orechov napr. koláčiky, zo škrupín ozdoby...). Ja som si vyrábanie nechala na neskôr, ale orechy už mám nachystané. (www.mojakomunita.sk/...11-den-jozue-a-rachab)


Streda 9. 12. 

Tak tento deň sa do mojich osobných dejín zapísal zvlášť hlboko. Len dva dni pred tým mi zavolala redaktorka TV LUX, či by som nebola ochotná prísť nakrútiť krátky vstup do vianočného vysielania Doma je doma. O vďačnosti, o knihe Ann Voskampovej Tisíc darov a o našom spoločenstve vďačnosti. Trošku spomínam aj tento blog.

 Uff... Tak, už mám za sebou aj televíznu premiéru. Výsledok si môžete pozrieť v pondelok po Vianociach - 28. 12. 2015 večer o 18:00. Teda - ak ma nevystrihnú. ;-)


Štvrtok 10. 12. 

Vo štvrtok sme si čítali o vernej Moabskej neveste Rút. Neopustila svoju svokru a po smrti manžela ju nasledovala do vlasti a starala sa o ňu ako vládala. Neúnavne zbierala klásky obilia, aby získala obživu na zimu.

Aby sme si aj my pripomenuli Božiu vernosť k nám (a našu ochotu spolupracovať s Jeho plánmi) mohli sme si vyrobiť a/alebo zavesiť nejakú ozdôbku zo slamy. Túto som vyrábala už veľmi dávno. Chcela som si skúsiť, aké to je...  (www.mojakomunita.sk/.../adventny-cas-12-den-rut)


Popoludní sme mali krásny zážitok na koncerte študentov ZUŠ v domove seniorov. Starkí si užívali umelecký zážitok spolu so svojimi blízkymi, Po koncerte si zase všetci mohli pozrieť ich výtvarné diela a výrobky. Ja som (okrem iného) dostala úlohu fotografa.Piatok 11. 12. 

V piatok a sobotu boli vo františkánskom kláštore tvorivé dielne. Spoločne sme vyrábali krásne veci na Vianočný jarmok - na nedeľu do bratislavského františkánskeho kostola. Priniesla som si tam čierny drôt a zopár ďalších vecí a vyrábala tohoročnú novinku - pohľadnice s drôtovanými srdiečkami.Aj občerstvenie sme mali


Hotové pozdravy
Nedeľa 13. 12. 

Nakoniec sme sa prišli pozrieť aj na predajnú výstavku. Zopár vecí ešte mali na pulte. Čo sa nepredalo ani po večernej sv. omši, bude sa dať kúpiť ešte vo štvrtok po rorátoch.

Vnútri sa nesmelo fotiť, ale odfotili sme si (aspoň nekvalitne na mobil) vstupnú bránu kostola, ktorá sa práve v tento deň na celý rok premenila na Bránu milosrdenstva. Podobne ako niektoré ďalšie brány po celom svete. V Bratislavskej arcidiecéze sú tieto brány v bratislavskom Dóme sv. Martina, v Šaštínskej bazilike, na pútnickom mieste v Marianke a brána na farskom kostole v Báči.

Počas celého roku, ktorý pápež František vyhlásil ako Rok milosrdenstva sa (okrem brány na bazilike sv. Petra v Ríme) aj v týchto bránach dá získať milosť odpustenia trestov za hriechy, ktoré už máme odpustené vo svätej spovedi, ale ešte si nesieme ich následky. Samozrejme za predpokladu, že sa zriekame akejkoľvek pripútanosti k hriechu a úprimne túžime po živote v jednote s Bohom.

(Viac sa o "Svätom roku" a "Bránach milosrdenstva" dočítate v tomto článku: https://svetkrestanstva.postoj.sk/...-svaete-brany)Želám aj vám milosrdenstvo v srdci. A spolu s ním lásku, pokoj a radosť. Krásny advent!
Eva Letitia.

4 komentáre:

 1. Leti, nádherné a naplněné dny. Drátkováné drobnosti se mi moc líbí a i nadále ti přeji naplněný čas K

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Kejt. Aj tebe a vám želám radostné naplnené a požehnané chvíle adventné.

   Odstrániť
 2. Moje milá,to jsem si krásně početla jaký smysluplný týden jsi prožila,je to krása,no,já také pilně nacvičuji na půlnoční ve zdoru.zpíváme Rybu,a Marhulu.dvě těžké vánoční mše ,tak jen z Boží pomocí ať neselžou hlasivky.Přeji vče dobré Dája

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Budem na teba (na vás) myslieť aj ja. Nech sa darí všetko dobre nacvičiť a nech hlasivky vydržia. :)

   Odstrániť

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...