utorok 9. decembra 2014

Mikulášske prekvapenia


Tento rok som sa rozhodla trochu zmeniť náš prístup k sviatku sv. Mikuláša.

Teda vždy som sa snažila pri príležitosti mikulášskych zvykov pestovať ducha štedrosti - aby sme sa my učili obdarovávať, robiť radosť druhým ľuďom. Pokiaľ možno tajne - aby ani naša ľavá ruka nevedela, čo dáva pravá, nieto ešte niekto ďalší, tobôž samotný obdarovaný...

Neviem, nakoľko sa mi to darilo. Mám trochu pocit zlyhania v tejto oblasti, pretože ma termín Mikuláša každý rok tak-nejak prekvapil: Užívam si jeseň plnými dúškami a odrazu - Bum! Je tu december a hneď v jeho úvode sviatok sv. Mikuláša. A tak už len narýchlo nakúpiť nejaké sladkosti, oriešky, ovocie a obligátnu kokakolku pre drahého... Pekne to zabaliť do veľkého balíčka, ako bolo u nás zvykom už od môjho detstva a hotovo. Aby sme sa tešili, aby sme mohli rozbaľovať, aby bolo čo maškrtiť pred raňajkami (namiesto raňajok), a čo vziať do školy/práce, podeliť sa s kolegami.

Ako dieťa som vždy našla na stole balíček z celofánu.
U nás som celofán vymenila za špeciálne mikulášske vrece.

(Toto je len ilustračné foto. Nenašla som žiadnu fotku
minuloročného mikulášskeho vreca, bolo treba improvizovať.)

Ale minulý rok som si už povedala - Dosť! Sladkostí a vlastne všetkého máme po celý rok dosť. Mladý už tiež neprejavoval patričné nadšenie (niekedy som skôr mala pocit, že ten zvyk je pre neho len "otravné vyrušenie"). Skrátka, mikulášska hojnosť v tomto prevedení asi už pre nás stratila zmysel.

Zapísala som si do kalendára, že chcem zmenu. A pokúsila som sa ju stihnúť.

V prvom rade namiesto obrovského balíka pre nás chcem každý rok podľa vzoru skutočného sv. Mikuláša pripraviť niečo pre tých, ktorí to naozaj potrebujú a nemajú. A tak som tento rok po prvýkrát zháňala nejaké adresy, kupovala - nie pre nás, ale pre chudobných, balila a niesla na poštu. Nemôžem povedať, že by som nejako super stíhala, všetko bolo na poslednú chvíľu. Ale pre začiatok sa mi aspoň jeden balíček podarilo odoslať - a dokonca (napriek stále sa zhoršujúcim službám Slovenskej pošty) balíček prišiel akurát včas, aby si ho mohli na Mikuláša rozbaliť.

No, a aby sme neostali celkom bez darčekov ani my, dovolila som rodinným "Mikulášom" strčiť niečo potajomky do čižmy (topánky) ostatným. Veru, ráno sme si našli plné topánky dobrôt. Zvláštne, že z každého druhu niekto nedostal - čím to asi bude? ;-)
Zdá sa, že Mikuláš si menšie množstvo darčekov vynahradil špeciálnym "nebeským" balením. Poďme si niektoré darčeky predstaviť bližšie:

Návod a papier na vytlačenie pre takéto balenie nájdete na
www.stnicholascenter.org/pages/candy-bar-wrappers

Aj takéto (rôzne) okrúhle nálepky nájdete na
www.stnicholascenter.org/pages/print-stickers

Doma odlievané čokoládky - babička to nazvala "uhlie".

Doma odlievané čokoládky Mikuláš uložil do muffinových košíčkov a zabalil do celofánu (do fólie na pečenie).

Postup odlievania je jednoduchý: 
Horkú čokoládu (45%) rozpustiť vo vodnom kúpeli a naliať do vychladených formičiek. Znovu vložiť na chvíľu do chladničky (prípadne až do mrazničky, ale len na chvíľku, aby nezmatnel povrch čokolády). To aby sa dala čokoláda z formičky vyklopiť (v prípade potreby poklepať lyžičkou a čokoládka vyskočí). Formičky som pre istotu vytrela tenučkou vrstvičkou jedlého oleja.
Do niektorých tvarov Mikuláš zalial aj celú mandľu. Myslím, že nám to všetkým chutilo.

Balíček tic-tac pre svieže myšlienky aj dych.

Inšpiráciu na toto balenie som našla na pintereste. Odtiaľ som sa dostala na stránku s tipmi a návodom (enchantedladybugcreations.blogspot.sk/snowman-poops-grinch-pills). "Snehuliačie bobky" som si nedovolila nikomu darovať (my sme všetci dobrí ;) ), ale inšpirovala som sa návodom a pripravila balíček sviežeho dychu a myšlienok od Mikuláša.
Na tejto stránke nájdete link k vinetám na "snowman poop´s" (ak by si ich niekto u vás zaslúžil ;) ) i zrozumiteľný videonávod na zabalenie cukríkov [https://www.youtube.com/watch?v=WsSECrHM4Po].

Potrebovala som tvrdší papier rôznich farieb, obrázky sv. Mikuláša (z www.stnicholascenter.org/pages/print-stickers/), ozdobnú stužku, lepidlo.


Mikuláš si pripravil aj malé prekvapenie na kľučku - pre všetkých našich susedov. 


Obrázky našiel hádajte kde? - Áno, na
www.stnicholascenter.orgŽelám vám radostné dni. A veľa inšpirácie na milé prekvapenia pre vašich blízkych. 
Letitia.

10 komentárov:

 1. Opravdu nádherné balení. Radost se dívat..a málem škoda rozbalovat.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bola aj radosť tvoriť. Ďakujem Amelia, a myslím na vás stále v modlitbách. Radostné / pokojné dni želám. Leti.

   Odstrániť
 2. Jé tak to je krásné! Bomba...moc se mi ten tvůj přístup líbí!!! Držte se a pěkné dny přeje K

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Leti, napadol ťa príjemná novátorská myšlienka. My ešte musíme vytrvať kým máme menšie deťúchy, nech ich nepripravujeme o čaro viery v... :) A vďaka aj za tipy na balenia, sú skvelé, ukladám! :)
  Gabi

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som rada, že inšpirovalo. :)
   A želám celej rodinke veľa radosti - pri čakaní aj potom na Vianoce.
   Leti.

   Odstrániť
 4. Milá Lettitia,dnes jsemu Tebe pobyla ještě déle než jindy, krásný počin s Mikulášem,a hezké tvoření...Díky Dája

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za návštevu, Dáji... A želám všetko dobré aj tam k vám. Leti.

   Odstrániť
 5. Odpovede
  1. Vidím, že u mňa ti komentovať ide. To ma teší. ;-)
   Radostné adventné dni! L.

   Odstrániť

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...