pondelok 23. decembra 2013

Adventný kalendár - strom Jesseho

Zdá sa, že tu už veľmi dlho nič nepribudlo. Nuž... pokúsim sa to napraviť, zatiaľ aspoň jedným adventným príspevkom. Adventné kalendáre sú už takmer vybraté, ale aj tak sa chcem s vami podeliť o ten náš. Možno niekoho inšpiruje k budúcemu roku.

Aj tento rok sme vytiahli našich papierových anjelov. Vyzerajú na dverách rovnako dobre ako vlani. Len som ich namiesto zošívačky pripevnila tentoraz kancelárskymi spinkami.

Aj obsah kalendára je tentoraz iný. Vlani sme otvárali pergameny s úryvkami denných čítaní (liturgické čítania, čo sa čítajú aj pri sv. omši). Teraz sme sa rozhodli pre tzv. Strom Jesseho. Sú to biblické príbehy od samého začiatku - stvorenie sveta, pád prvých ľudí, história praotcov až po narodenie Ježiša (Viac o "strome Jesseho" nájdete napr. TU). Páči sa mi tento postup. Pripomíname si celú históriu, nie len "sladký" príbeh "narodenia dieťaťa". Ale celú cestu človečenstva od jeho počiatku. Každý rok sa do tejto histórie môžeme ponárať hlbšie a všimnúť si iné podrobnosti, alebo vlastnosti ľudí i Boha, ktorý ich vedie.

A prečo "strom Jesseho"? Vychádza to z textu proroka Izaiáša, ktorý Ježiša nazýva výhonkom z koreňa Jesseho. Jesse (alebo v inom preklade Izai) bol otcom izraelského kráľa Dávida. A ako vieme, Mesiáš má pochádzať (a aj pochádza) z Dávidovho rodu.

Zástup anjelov na našich dverách.

Niektorí už majú v rukách symbol čítania toho dňa.

Jakubov rebrík, obetovanie Izáka... Príbehy, ktoré sme si čítali.


Aj na jedenie máme jeden okienkový kalendár. Ale nebojte sa, nie kupovaný s červeným "santom". Mikuláš pre nás vyrobil adventný kalendár zo škatule od bonboniéry, z pásikov kartónu a z vytlačeného obrázku svätej rodiny. A samozrejme s našimi osvedčenými čokoládkami nalámanými z horkej čokolády a zabalenými do ručne kreslených papierikov.

Ale obrázok nemám - nestihla som kalendár  vyfotiť, kým bol fotogenický. Mám len zopár vyjedených obalov (teší ma, že sa rodine zapáčili a nelikvidujú ich spolu s čokoládou) a už viac-menej pootváraný obrázok.
A teraz vám už želám pokojné prežívanie vianočných sviatkov - čokoľvek už pre vás znamenajú. Nech vás a vaše rodiny naplní pokoj, láska, radosť a veľa božích milostí - aby ste vždy mali za čo ďakovať.

RADOSTNÉ VIANOCE!

Letitia.

6 komentárov:

 1. Odpovede
  1. Ďakujem, Ajka. Aj vám radostné a pokojné dni. ♥

   Odstrániť
 2. Pokojné aj radostné slávenie Narodenia Pána, a sviatok sv. rodiny :o)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujme, Mária! Aj vám, celej rodine, želám veľa radosti, pokoj a božiu prítomnosť! Leti.

   Odstrániť
 3. Milá Letitia,přeji pokoj lidem dobré vůle a krásné Vánoční svátka....Daja

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Dája! Veľa radosti a pokoj v srdci želám aj vám. ♥

   Odstrániť

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...