sobota 30. apríla 2016

Ako prežívame uplynulé dni

Napadlo mi, že som zase dávno nenapísala príspevok o takom našom obyčajnom živote. Nuž, o všetkom, čo prežívame nebudem písať, ale niekoľko zhrňujúcich fotografií vám môžem ukázať. Takto si teraz žijeme...

Na balkóne už všetko rastie, zelenie, ponáhľa sa, pomaly začína kvitnúť...

Modrica od svokrovcov (jarná cibuľovina - pomaly odkvitá).

Cibuľa na vňať a mladučký hrášok

Mäta - už som si odtrhla kúsok do limonády. 

Lístky šalátu pomedzi (vlaňajší) petržlen (na vňať)

Dokonca mi tu rastie jablonka zo semienka. Ale ešte nerodila.

Prvá kvitnúca trvalka 


Aj za oknom sa už zobúdzajú semienka bazalky. 

Vonku by im ešte bolo chladno. 

Čo ešte robíme? Napríklad sme oslavovali Juraja. A Jaroslava...

Juraj dostal k sviatku draka. 

Podobne ako vlani a predvlani (linky vás dovedú k receptu)

Veľa sme chodili na výlety. Nech si užijeme príjemné jarné počasie.

24. 4. - Marchegg

Marchegg

Marchegg - hrádza Moravy

24. 4. - Hainburg

29. 4. - Marianka

Marianka

30. 4. - Devínska Kobyla (Pohľad na Devín)

Devínska Kobyla - pohľad do Rakúska

30. 4. - Sandberg


A ešte veľa iného teraz prežívame. Som vďačná za každý deň. Za každú skúsenosť. Za tie príjemné, z ktorých sme prirodzene nadšení, ale aj za tie "obťažujúce", čo nám často padnú zaťažko. Ale nakoniec vždy zistíme, že aj to malo význam. Som vďačná za hlinu, za kvety - pestované i divé, za zem, po ktorej chodíme, za nohy, ktoré nás nesú, i za plody, ktoré sa z tej zeme urodia... Vďaka za hlinu, špinu, prach, ale aj íl, kamene, piesok... a za všetko, čo nám prinášajú.

Aj vám želám radostné dni, plné slnka (keď nie vonku, tak určite v srdci) a radosti zo života.


piatok 29. apríla 2016

Putovanie k Svätej bráne - Hainburg

.

24. 4. 2016
Ako som vám sľúbila, je tu príspevok o jednej "podozrivej" bráne v Hainburgu. Už som písala, ako sme cestovali do Marcheggu a cestou sme uvideli aj v Hainburgu vyzdobenú bránu - podobne, ako sa u nás zdobia brány určené za Bránu milosrdenstva. Vedela som, že v Hainburgu nemá byť Svätá brána, ale aj tak sme sa rozhodli pri spiatočnej ceste túto bránu, i celý kostol, preskúmať.

pondelok 25. apríla 2016

Netradičná Brána milosrdenstva: Marchegg


24. 4. 2016
Stáli sme priamo pri nej a nevedeli sme ju nájsť. Ukázali nám ju a ešte stále sme ju nevideli. Svätá brána milosrdenstva v Marcheggu.

Ale poďme pekne poporiadku. Tento rok chceme častejšie robiť výlety k niektorej svätej Bráne milosrdenstva. Podľa možnosti objavovať niečo nové, nepoznané, vždy na inom mieste. Dnes sme sa vybrali do rakúskeho Marcheggu neďaleko Bratislavy.

Po krátkej ceste sme prišli na miesto - Marchegg. Zaparkovali sme pri miestnom kostole. Fotili sme, obdivovali... ale Svätú bránu sme tu veru nenašli.

nedeľa 24. apríla 2016

K Bráne milosrdenstva: Šaštín

.

Tak, ako počas pôstneho obdobia navštevujeme rôzne slovenské (alebo nielen slovenské) kalvárie, rozhodli sme sa tento rok navštíviť čo najviac Svätých brán otvorených pri príležitosti Jubilejného roka milosrdenstva.

10. 4. 2016
Tento týždeň sme si vybrali Šaštín.

Šaštín je pútnické miesto, venované Sedembolestnej Panne Márii - Patrónke Slovenska. Šaštínsku baziliku s milostivou soškou Panny Márie nazývame národnou svätyňou. A práve to je dôvod,pre ktorý sa náš bratislavský arcibiskup rozhodol otvoriť Svätú bránu aj tu.

Priečelie šaštínskeho kostola a gymnázia

Výzdoba k Roku milosrdenstva

Rok milosrdenstva - Brány milosrdenstva - Srdce plné milosrdenstva



Určite ste už postrehli. Od decembra minulého roka do novembra 2016 vyhlásil pápež František tzv. Jubilejný rok milosrdenstva. Zároveň sa vo viacerých kostoloch celého sveta otvorili tzv. Sväté brány milosrdenstva. Niektoré vyzdobené, niektoré označené iným spôsobom. Ale všetky majú niečo spoločné - majú nám pomôcť prežívať a prijať milosrdenstvo Božie. Dokonca je možné pri prechádzaní cez takúto Svätú bránu získať plnomocné odpustky pre seba, alebo pre duše zomrelých trpiace v očistci.


Ako to? A načo máme toľko Svätých brán? Veď len napríklad v Banskobystrickej diecéze ich je 17, a na celom Slovensku je otvorených 92 Svätých brán. Spočiatku sa mi to zdalo priveľa. Načo sú len v Bratislave otvorené tri Brány milosrdenstva? Nemalo by ich byť menej? Aby sme naozaj museli putovať, aby to nebolo také ľahké prejsť bránou. Veď takto sa už stráca rozmer putovania a námahy, ktorú potrebujeme vynaložiť, ak chceme získať niečo vzácne!

pondelok 18. apríla 2016

Jar v rozpuku

.

Jar už sa rozbehla plnou rýchlosťou. Všetko pučí, všetko rastie, kvitne, kypí životom. Púčiky lipy len-len sa rozviť (normálne pučí na začiatku mája), jabloň rozvíja prvé lístky, orgován vyháňa kvetné púčiky a slivka už je komplet rozkvitnutá. Jarné cibuľoviny (hyacint, mininarcisky) nás stále ešte tešia svojimi farbami a pridávajú sa k nim aj barvenky a množstvo kvitnúcich "burín"...

Hyacinty ešte stále kvitnú - a voňajú. 


nedeľa 17. apríla 2016

Cibuľa za oknom 2 - Hydropónia

Pamätáte si ešte na moju "cibuľovú plantáž" za kuchynským oknom?

Napadlo mi, či by sa nedala vylepšiť. Zdá sa mi, že po čase cibuľa v malom kvetináči akoby minula živiny a začne chradnúť. Alebo skôr, neviem ako veľmi ju mám v kvetináčiku polievať, a tak u mňa trpí - raz suchom, inokedy vo vlhkej zemi začnú odhnívať korienky.

Spomenula som si, že cibuľoviny sa niekedy pestujú v špeciálnej "váze" so zúženým hrdlom. V spodnej časti je napustená voda a cibuľka napríklad hyacintu je položená vo vrchnej časti tak, aby jej korienky mohli prerastať k hladine vody, ale cibuľa namočená nie je.

Skúsila som si teda niečo podobné vyrobiť z plastovej fľaše. A tu je výsledok (samozrejme v kuchynskom okne, aby som to mala blízko, až si budem chcieť odrezať vňať napríklad na chlebík).

Z plastovej fľaše odrežeme vo vhodnej výške vrch a dno,
 a vložíme do seba. 

Niektoré cibule mám ešte klasicky v kvetináčoch

Skúšala som rôzne výšky,
kedy časti fľaše lepšie zapadnú do seba.

Môžem pozorovať rastúce korienky.

(rastú rýchlo) 


Inšpirovala som vás? Vyskúšate aj vy niečo podobné? Dajte mi potom prosím vedieť, ako sa vám váš pokus vydaril. Želám vám všetkým radostný deň!


sobota 16. apríla 2016

Veľká noc v Ríme: Veľkonočná nedeľa



"Po každom Veľkom piatku príde Veľkonočná nedeľa." Tento citát ma sprevádza už od mojej mladosti. Verím, že po každom trápení, bolesti, nešťastí, nezdare, sklamaní, beznádeji... príde to radostné veľkonočné ráno, keď uvidím, načo to všetko bolo dobré. Keď všetko to zlé a nepríjemné dozreje do radosti, ktorú mi už nikto a nič nebude môcť vziať, a ktorá bude stáť za každú jednu vyronenú slzu.

Aj my sme sa dočkali. Prežili sme v Ríme Zelený štvrtok, Veľký piatok, Bielu sobotu... a dnes nás čakala radosť Veľkonočnej nedele. Konečne sme mohli zažiť pápeža Františka naživo. Konečne sme sa smeli zúčastniť svätej omše, ktorú celebroval. Tento deň sme si užívali plnými dúškami.

piatok 15. apríla 2016

Veľká noc v Ríme: Biela sobota

Po spomienkach na Zelený štvrtok a Veľký piatok pokračujeme Bielou sobotou.

26. 3. 2016 
Tento deň sme začali putovaním do Baziliky Santa Maria Maggiore. Modlitba, prechod cez "svätú bránu milosrdenstva", obdiv mnohých krás vovnútri... Znovu mi pri vnímaní bohatstva ukrytého v tejto obrovskej a bohato zdobenej bazilike veľmi pomáhala kniha Andrea Lonarda Rím s milosrdným Otcom. Našla som v nej podrobný popis všetkých štyroch veľkých rímskych bazilík, a aj ďalších dôležitých pútnických kostolov v rámci roku milosrdenstva. 

Napríklad vedeli ste o bazilike Santa Maria Maggiore, že "V konfesii pod oltárom... nájdeme kryptu v podobe kaplnky, v ktorej sa podľa tradície uchovávajú zostatky z betlehemskej jaskyne. V 7. storočí k nim pribudla relikvia, ktorá sa považuje za úlomok z Ježišových jasieľ, do ktorých ho Mária položila." (A. Lonardo, Rím s milosrdným Otcom, s. 45)

Len škoda, že sme sa nedostali až k oltáru a do spomínanej krypty, keďže sa tam práve slúžila nejaká pobožnosť.


Znovu sme mohli prejsť cez Svätú bránu. 


utorok 12. apríla 2016

Veľká noc v Ríme: Veľký piatok

.
Na balkóne baziliky už robia prípravy na požehnanie "Urbi et Orbi".

Minule som písala o tom, ako sme prežili v Ríme Zelený štvrtok, dnes pokračujem Veľkým piatkom.

25. 3. 2016
Udalosti utrpenia Pána, ktoré si na Veľký piatok pripomíname, sme si sprítomňovali predovšetkým vo večerných hodinách. Pred tým sme sa ešte pokúsili prijať čo najviac milostí a zážitkov z prítomnosti vo "svätom meste" Ríme. Hneď ráno sme sa vrátili do Baziliky svätého Petra. Tentoraz sme sa naozaj dostali dovnútra, prešli sme cez svätú bránu milosrdenstva, modlili sa, obdivovali nádheru i ducha tohto chrámu.

Prešli sme cez svätú bránu...

utorok 5. apríla 2016

Veľká noc v Ríme: Zelený štvrtok

.


24. 3. 2016
Na tohoročnú Veľkú noc som sa veľmi tešila. Na celé veľkonočné Trojdnie sme sa vybrali do centra katolíckej cirkvi - do Ríma. Tešili sme sa, že sa každý deň zúčastníme svätej liturgie s pápežom a celé veľkonočné sviatky prežijeme silne duchovne ako ešte nikdy.

pondelok 4. apríla 2016

Jarný veniec, príroda, nálada.


Konečne po dlhom, dlhom čase zase na chalúpke. Aspoň chvíľku - deň, dva. Už mi to tak veľmi chýbalo! Vziať do ruky prírodný materiál a tvoriť. Niečo nové, živé, jarné. Už dlho nosím v hlave predstavu jarného farebného venčeka na dvere. Pre zmenu z brezového prútia.