nedeľa 29. januára 2023

Prečítala som: Vyvolený národ



Želám vám všetkým radostný deň! 

Možno si spomínate na moje prvé recenzie prečítaných kníh, keď som sa s veľkým nadšením pustila do programu vydavateľstva Kumran.sk "knihovnička". Po sťahovaní webovej stránky kumran.sk sa naše kontakty prerušili. Ale už sme sa zase našli a ja som sa podujala prečítať a opísať vám ďalšiu knižku z tohoto vydavateľstva - román s detektívnou zápletkou Vyvolený národ, ktorý napísal Robert Whitlow


Z anotácie: 
„Vy však ste vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, svätý národ...“

Počas teroristického útoku blízko jeruzalemského Múru nárekov obetuje statočná matka život za záchranu svojej trojročnej dcérky a zanechá po sebe zdrveného manžela a dieťa.

Hana Abboudová, arabská kresťanka a izraelská právnička s titulom z Hebrejskej univerzity, získa vďaka znalosti cudzích jazykov miesto v právnickej firme v Atlante, kde zastupuje zahraničných klientov. Keď sa na firmu obráti mladý židovský právnik Jakob Brodsky, ktorý v mene pozostalej rodiny hľadá spôsob, ako s využitím amerických protiteroristických zákonov potrestať vinníkov, predstavenstvo požiada Hanu o jej odborný pohľad na vec. Po dôkladnom zvážení a modlitbách sa Hana rozhodne s Jakobom spolupracovať a čoskoro zistí, že do tímu musia pribrať aj tretieho člena – Dauda Hasana, súkromného vyšetrovateľa arabského pôvodu žijúceho v Izraeli.

Aby prípad vyriešili, zamenia široké atlantské ulice za jeruzalemské uličky – svet, kde sa darí skrytým pohnútkam, kde hrozí skutočné nebezpečenstvo a kde má hľadanie pravdy mnohé tváre. To, čo zistia, navždy zmení ich chápanie spravodlivosti a kultúrneho dedičstva, ako aj toho, čo znamená byť vyvolený pre vyšší cieľ.

„Strhujúca, realistická a inšpiratívna kniha.“
- Randy Singer, autor úspešného románu Rule of Law


Pravdupovediac, nevedela som, čo vlastne od tejto knihy čakať. Očakávania som mala veľké, no plietli sa k nim aj dosť veľké obavy, alebo skôr veľké otázniky. Pretože na internete sa dali nájsť rôzne názory - nadšené komentáre o realistickom obraze súčasného Jeruzalema, chvála kresťanského motívu, vyzdvihovanie detektívnej linky a napätia, ale aj námietky, že vlastne nešlo o detektívku, ale skôr právnický román a viac ako o Izraeli sme čítali o americkej spoločnosti... Možno aj preto som čítanie tejto knihy odkladala tak dlho. No krátko po Novom roku som po nej konečne siahla - a prečítala som ju na jeden dych. 

A ako na mňa zapôsobila? Naozaj to nie je typická detektívka. Dokonca ani nie v tom zmysle, že po páchateľovi pátrajú zamestnanci právnickej firmy (typu Matlock). Napriek tomu, že o hľadanie pravdy a vinníka tam naozaj ide. Ani o napätie a nebezpečenstvo nie je núdza. A takmer do poslednej chvíle si nemôžeme byť istí, komu vlastne môžeme veriť a kto hlavných hrdinov podlo zradí. 

Tento román však viac hovorí o vzťahoch. O hľadaní pravdy a odvahe, ktorú k tomuto hľadaniu potrebujeme. Snaží sa priniesť blízkovýchodný konflikt a život v Jeruzaleme z pohľadu ľudí, ktorí v ňom priamo žijú (alebo žili, žijú tam ich rodiny). Hana Abboudová v sebe nesie zmes hádam všetkých zúčastnených strán. Národnosťou je Arabka, je izraelskou občiankou a jej rodina stále žije v Izraeli, ale jej náboženstvo nie je ani židovské, ani islam, je kresťanka. A práve to sa podpisuje na jej postoji ku konfliktom v tejto krajine - cestu von z neho vidí v zmierení, odpúšťaní, pokoji a vzájomnej láske. 

Ale medzinárodné vzťahy nie sú v knihe dominantné. Vlastne sa môže dosť dobre stať, že si tú tému nijako zvlášť nevšimnete. Naopak, veľmi výrazne vnímame vzťahy medzi jednotlivými postavami. Či už ide o pracovné vzťahy v rámci firmy, vzťah medzi tými, čo majú na prípade spolupracovať, vzťahy ku klientovi, k deťom (dieťaťu), zvieratám (dobre, vystupuje tam len jedno zviera), priateľské vzťahy... a v neposlednom rade sa tu objavuje aj linka vzťahu medzi mužom a ženou. 

No na rozdiel od mnohých súčasných kníh, tu som si užívala vývoj nádejného vzťahu v úplnej počestnosti, bez snahy, či myšlienok na fyzické spojenie. Dôležitejšie bolo vzájomné spoznávanie a jednota v hlavných životných hodnotách.

Objavil sa tu aj nezanedbateľný kresťanský motív. Na rozdiel od niektorých tzv. kresťanských románov, tu viera hlavnej hrdinky (podľa mojej osobnej mienky) netrčala z knihy ako vyrušujúce vsuvky, ani sa kresťanské myšlienky a modlitby v knihe neobjavovali príliš často, alebo vtieravo. Jednoducho Hana bola opísaná ako veriaca mladá žena a jej myšlienky sa celkom prirodzene týkali aj jej spôsobu života. Rovnako ako v iných knihách býva opísaný spôsob života a myšlienky rôzne zameraných postáv. 

Knihu som čítala ako relax po práci v stresujúcich dňoch. A priniesla mi presne to, čo som potrebovala. Veľmi pokojne a nenásilne ma vtiahla do deja, takže stránky mi ubiehali bez námahy a vonkajšej snahy o sústredenie. Veľké úsilie som nemusela vynakladať ani na zorientovanie sa v postavách, stihla som si každého z nich predstaviť a dokonca si zapamätať ich mená (aspoň natoľko, aby som hneď vedela o kom je reč, keď ho autor v knihe spomenul). Pri čítaní som našla potrebný odpočinok a uvoľnenie, ale aj hodnotne strávený čas, a viaceré impulzy pre môj (duchovný) život. 

Pravdupovediac, neviem, či si spomeniem na nejakú skupinu čitateľov, ktorým by som túto knihu neodporúčala, zdá sa mi, že je to dobré čítanie pre každého, kto si trúfne na súvisle popísaných 460 strán.


Ja som si užila pri čítaní príjemný čas a vám tiež želám veľa príjemných chvíľ. Či už pri čítaní kníh, pre ktoré ste sa rozhodli, alebo pri čomkoľvek, čo práve robíte.


.........................................
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com
Knihu na recenziu mi poskytlo vydavateľstvo Kumran.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!