streda 7. decembra 2016

Abeceda vďačnosti - D, E, F

Tento rok prežívam advent trochu inak ako po iné roky. Nemáme zložité adventné aktivity, chcela som sa sústrediť len na maličkosti - ktoré mi ale pomôžu rásť - v láske, viere, dôvere. Každý deň si prečítam maličký kúsok zo Svätého písma (jedna veta), ktorú sa potom snažím žiť. A každý deň hľadám dary za ktoré môžem byť vďačná. Aby sa mi ľahšie hľadalo, čím všetkým ma dobrý Pán Boh zahŕňa, každý adventný deň sa sústredím na iné písmeno abecedy. (Viac - v tomto článku Dnes sa chcem s vami podeliť o dary na písmená D, E a F.

A môžem povedať, že okrem takých všeobecných darov, ktoré dostávam po celý život, môj Boh znovu potvrdil svoj zmysel pre humor a pozornú starostlivosť, keď mi v jednotlivých dňoch "podstrčil" niekoľko špeciálnych milých darčekov - a kupodivu začínali na "to správne" písmeno!


"Dopis Ježíškovi"


Streda 30. 11. - Dary na písmeno D

V stredu sme hľadali dary na písmeno D. Tie, ktorými nás Pán zahŕňa po celý život, i tie, ktoré nájdeme špeciálne dnes. A takisto sami môžeme vytvárať darčeky (na D) pre radosť svoju i svojich blížnych. Aby sme dary nielen vyhľadávali, ale aj dávali. 

A tak ma veľmi potešilo, keď som si uvedomila, že práve na tento deň nám Florentýna káže napísať "Dopis Ježíškovi". Pravda, poňala som ho trochu inak. Nepísala som zoznam hmotných prianí (čo by som chcela dostať pod stromček), ale naozajstný list Ježišovi - modlitbu. Už dlhšie sa mi nedarí poriadne sa sústrediť, aby som spočinula "pri Jeho nohách", stíšila sa a venovala čas osobnej rozjímavej modlitbe. Forma listu bola príjemná zmena - písomná modlitba. 

Okrem iného som v ňom ďakovala za mnohé dary (na D). Za každý Deň, ktorý dostávam do daru. Konkrétne za ten Dnešný Deň (Dnešok). Za čas. Za Dobré ráno (ten pozdrav i ranné požehnanie). Za Dôveru voči Jeho láske, ktorej ma učí. Za Denníček sv. Faustíny (prostredníctvom ktorého sa okrem iného učím tej dôvere). Za to, že smiem byť Božím Dieťaťom. A tiež za moje Dieťa - za môjho syna, za ktorého som tak veľmi vďačná (a ešte stále nie dosť). Ďakovala som za Ducha Svätého, ktorého zoslal a ktorý mi každý deň pomáha niesť Jeho lásku, žiť svoj život a dobre sa rozhodnúť v každej chvíli. A tiež za úžasné Drobnosti, ktorými ma po celý deň potešoval. 

Za pohodlnú Dopravu na miesta, kam som dnes potrebovala ísť. Ale tiež... Práve v tento deň prešlo okolo mňa auto, zastalo a z okienka sa vyklonila sestrička, s ktorou sa poznáme z Charity. Vravela, že aj tento rok chystajú vianočný bazár a pripravujú darčeky, ktoré sa tam budú predávať. Vraj sa vlani veľmi páčili moje Drôtené srdiečka na pohľadnice a poprosila ma, či by som im niekoľko takých srdiečok pripravila aj tento rok. Potešilo ma to, povzbudilo a s veľkou radosťou som sa doma pustila do Drôtovania. Som Vďačná Bohu aj za to, že ma priviedol k drôtikom, a že je pre mňa tak ľahké a príjemné robiť radosť (a dokonca pomáhať!) aj týmto spôsobom.  

Prvý tucet drôtených srdiečok 

Vďaka za radosť z drôtovania.

Ďalšou špeciálnou pozornosťou v tento deň bol citát z Adventného kalendára (citátov), ktorý sa práve v tento deň takisto začínal na písmeno D: "Dúfajte v Pána stále, lebo Pán je skala naveky." (Iz 26, 4)

No, a aby som aj ja prispela k dnešnému radovaniu sa s písmenom D, k obedu som pripravila Dukátové buchtičky (neviem, prečo ich takmer nerobím. Nebyť inšpirácie v podobe adventnej abecedy, ani dnes by sme si na nich nepochutili). Boli výborné! Pochutila som si a pospomínala na detstvo, kedy boli dukátové buchtičky jedným z mála obľúbených jedál.

Naplánovala som si ešte jednu radosť na D. Vlastnoručne vyrobený Deodorant. Recept som našla na blogu u Calenndule Ale už veľmi dlho odkladám jeho výrobu, lebo sa mi nechcelo zháňať potrebné ingrediencie. Krabičky si šetrím z kúpených deodorantov (už mám akú takú zásobu), a keď mi dnes lekárka odporučila kúpiť si kokosový olej, už mi chýbal len kukuričný škrob (ten bolo treba aj na dukátové buchtičky - vďaka Jani!) a voňavá esencia. Môžem sa teda pustiť do práce.

Už mám všetko potrebné na vlastný Deodorant. 

Štvrtok 1. 12. - Dary na písmeno E

Na E sa mi hľadalo ťažšie. Väčšinou to boli vlastné mená ľudí, ktorých mám rada a na ktorých mi záleží (a za ktorých som vďačná). Aj moje vlastné meno sa začína na E a tak som ďakovala tiež sa svoj život a za svoju svätú patrónku blahoslavenú Evu. Boli ľudia na E, s ktorými som sa práve v tento deň stretla, a ďalší, na ktorých som pri zvlášnej príležitosti spomínala (verím, že sme sa stretli duchovne, keďže fyzicky to už nie je možné).

Ale jedno meno je medzi nimi výnimočné - Emanuel. Boh, ktorý prišiel na svet, ktorý sa stal človekom, Boh, ktorý je s nami (Emanuel = Boh s nami).

A tiež som vďačná za komunitu Emanuel. Za ich úžasnú hudbu, ktorá mi pomáha priblížiť sa k svätosti, chváliť Boha, modliť sa, byť s ním. A tiež za Večer milosrdenstva - krásny večer, s modlitbou, adoráciou Najsvätejšej sviatosti oltárnej, večer stíšenia a tichej pokojnej hudby... Hádajte, na kedy mi Pán naplánoval tento krásny večer (s komunitou na E)? Vo štvrtok. Vďaka Ti, Pane! Viem, že aj toto je krásny dar od teba.

Z tých "obyčajných svetských" darov som vďačná za Elektriku, ktorá mi pomáha robiť toľko vecí, ktoré pred jej zavedením stáli ľudí mnoho námahy. Za elektriku, ktorá mi umožňuje okrem iného tiež spojiť sa s vami prostredníctvom internetu... Som vďačná za Električku, ktorá ma vždy dovezie z práce až domov. A som vďačná za Električenku (platba za dopravu s MHD) - a znovu "náhoda" - práve v tento deň som dostala upozornenie, že už o týždeň mi prestane platiť, takže si musím kúpiť nový kupón.

Hudba komunity Emanuel

Piatok 2. 12. - Dary na písmeno F

Z darov na F vyberám: Niektoré jedlá začínajúce sa týmto písmenom - napríklad Figy (už čakajú v špajzke na Štedrý večer). Fazuľa (drahý ju má rád a čoskoro si ju uvaríme). Francúzske zemiaky (ktoré sme si nakoniec urobili aj so zelenou Fazuľkou, a všetci mi ich chválili, že tak dobré francúzske zemiaky ešte nejedli. Asi to bolo tým špeciálnym písmenom abecedy. ;-) ) A keď už hovorím o jedle, nesmiem zabudnúť na moju "učiteľku varenia s radosťou a láskou" - Florentýnu.

K darom na písmeno F patrí znovu aj niekoľko mien a prezývok mojich priateľov. Ďalej svätý František z Asissi - môj obľúbený svätý a patrón našej rodiny i viacerých ľudí, ktorých mám rada. Rehoľa Františkánov a mnohé veci, dary, zážitky, duchovné povzbudenie atď., ktoré som prostredníctvom bratislavských františkánov (a františkánskych sestričiek) dostala. A v neposlednom rade pápež František, ktorý už vo svojom krátkom čase pontifikátu stihol sprostredkovať veľmi veľa milostí (a radosti) aj pre mňa osobne.

Flauta - som vďačná za radosť z hry, za možnosť hrať v kostole...

Svätý František

Na F som dostala ešte jeden špeciálny darček. Jedného dňa mi prišiel e-mail z Katolíckych novín, či by mohli uverejniť moju Fotografiu Svätej brány u Františkánov. Súhlasila som a tak v najnovšom čísle Katolíckych novín mám uverejnenú fotografiu. Vraj mi príde aj honorár. Vďaka!

Som vďačná za možnosť fotografovať veci, ktoré vidím, ktoré zažijem, ktoré si chcem uchovať v pamäti. A som vďačná za možnosť deliť sa o moje videnie sveta aj s vami. Vďaka za fotografie!


Moja Fotografia v Katolíckych novinách 

Advent pokračuje ďalej a ja už zase hľadám dary na ďalšie a ďalšie písmená abecedy. Niekedy sa zase zastavím, aby som sa o nájdené podelila aj s vami. Majte sa zatiaľ dobre. Želám vám, aby ste každý deň nachádzali veľa vecí, za ktoré môžete byť vďační.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...