nedeľa 30. decembra 2012

S láskou robené - Recydarčeky

Do vianočných darčekov pre najdrahšieho som chcela vložiť kus svojho milujúceho srdca. A tak mi nestačilo kúpiť niečo v obchode "aby bolo", chcela som darčeky vyrábať!

Tento rok som sa sústredila na recy-darčeky. Naozaj - nič som nekupovala, všetok materiál bol použitý z domácich zásob (ešte aj škrabku som si "požičala" z auta ;) ).

Ak by ste sa (náhodou) chceli inšpirovať, ukážem svoje výtvory aj vám - už ich môžem odtajniť ;-)

Rukavicoškrabka


Recy-škrabka-v-rukavici

Tento nápad ma prenasleduje už od minulých pred-Vianoc, našla som ho niekde na internete. Je to akýsi hybrid medzi rukavicou a škrabkou na odsneženie auta. To aby drahého neoziabali ruky, keď si bude čistiť auto od snehu.
Veru, mala som v pláne ju vyrobiť už vlani, ale zasekla som sa na výbere (/kúpe) materiálu. Nakoniec to vyhrala stará vetrovka, ktorá je synovi už dávno beznádejne malá.

Postup (zjednodušená verzia):
Pripravíme si škrabku na zasnežené auto, starú vetrovku (prípadne šuštiakovinu a ešte nejaký materiál na podšívku), kúsok vatelínu, ihlu/šijací stroj, nite, trochu šikovnosti a trpezlivosti.
1. Vypárame kúsok bočného švu na vetrovke (alebo nastrihneme, skrátka potrebujeme dostať vatelín medzi vrchnú látku a podšívku). Medzi vrstvy zadného dielu vložíme vhodný kus vatelínu.
2. Preložíme zadný diel na polovicu podšívkou von. Nakreslíme si obrys budúcej rukavice a ... skôr ako obe časti látky zošpendlíme, musíme (ak chceme) našiť gumičku na zápästie. Takže budúcu rukavicu zase rozložíme a cik-cakovitým stehom prišijeme gumičku. Gumičku priebežne naťahujeme, aby potom plnila svoju funkciu.
3. Teraz znovu zložíme látku napoly a po obvode vyznačenej rukavice zošpendlíme. Prešijeme obyčajným-rovným stehom (na stroji). Kúsok od zošitia prešijeme ešte raz endlovacím stehom (cik-cak), aby sa látka nefúrala. /Pozor! Oba stehy musíme vo vrchole rukavice prerušiť na takú vzdialenosť, aby sme mohli bez problémov vsunúť škrabku do rukavice./
4. Skontrolujeme, či sa spodná vrstva nekrčí (ako mne - v tom prípade opravíme) a obstrihneme čo najtesnejšie okolo endlovacieho stehu.
5. Vložíme škrabku, nezošité okraje ručne začistíme a obšijeme tesne okolo škrabky.
Ozdobíme podľa vlastného uváženia. (Šité aplíkácie a vyšívané ozdoby je lepšie pripraviť pred zošitím rukavice, ale ak chceme maľovať - ja som maľovala oranžovou kontúrkou - zdá sa mi praktickejšie zdobiť až na záver.)Album Sancti Georgii

Album na zbierku známok s motívom sv. Juraja

Tak toto bola story...
Môj drahý zbiera všetko, čo súvisí so sv. Jurajom. Aj poštové známky. Preto som mu chcela kúpiť nejakú "modernú" vychytávku na ukladanie známok. Ale v predajni ma poučili (hneď potom, ako pochopili, čo to asi vlastne chcem), že "to" vlastne ani nechcem. A tak som chcela aspoň "niečo menšie". Ujo v predajni bol strašne zlatý, vidno, že svoju prácu miluje. Nakoniec mi dal - zadarmo - nejaký starší album (Použitý, ručne robený, v súčasnosti nepredajný, pretože tie dovezené z Číny sú cenovo oveľa výhodnejšie. Tieto staré vraj dáva deťom, začínajúcim "zberateľom"). Album mal presne také rozmery ako som chcela, ale "toto" predsa nemôžem len tak položiť pod stromček.
Kým som prišla s úlovkom domov, nápad bol hotový a dozretý do všetkých podrobností. Album dostane nový obal zdobený obrázkom sv. Juraja. Použijem "zošúchavaciu techniku".

Našťastie som si znovu neprečítala postup pred tým, než som sa pustila do práce. Asi by som sa zľakla a od svojho zámeru odstúpila. Ale ide to aj jednoduchšie:

Vytlačíme obrázok na papier. (Obrátene!)
Nalepíme na vybraté miesto, necháme poriadne zaschnúť.
Na druhý deň opatrne šúchame vlhkým prstom.
(Prst som si namáčala v miske s teplou vodou.) Papier sa rozmočil veľmi rýchlo a krásne išiel dolu. V jednej chvíli som sa zľakla, že atrament sa začne rozmazávať, ale tuším to zvládol. ;) Možno preto je obrázok "zošúchaný" nie celkom rovnomerne. Ale v reáli to nevadí (na fotke možno trochu áno).
Na záver by sme mohli obrázok ešte zafixovať ďalšou vrstvou laku na dekupáž. Zatiaľ som to neurobila.

Pridala som aj jednu sériu známok obsahujúcu sv. Juraja.
Ostatné si tam už pridal obdarovaný sám.

Z rubovej strany mi obal nevyšiel tak čisto, ako som si predstavovala,
preto som ho "musela" začistiť obdĺžnikom farebného papiera.

Detail obrázku


Puzdro na okuliare

Home-made púzdro na okuliare

Pri výrobe púzdra som sa inšpirovala článkom o "škaredých škatuliach" na Sashe.sk.  Vlastne môj postup výroby bol trochu iný, ale dá sa povedať, že nakopol ma práve tento článok.

Postup:
1. Najskôr si vyrežeme plášť škatuľky z lepenkovej škatule (tú svoju som si priniesla z obchodu spolu s nákupom).
2. Na vnútornú stranu nalepíme obdĺžnik filcu ako výstelku. Na lepenie som použila lepidlo na dekupáž - dobre sa roztiera a dobre drží. Ale rovnako poslúži aj disperzné lepidlo ako Herkules.
3. Škatuľku zložíme a zlepíme. Ja som lepila disperzným lepidlom, na podobné projekty sa mi osvedčilo. Keďže som lepila hrany k sebe (bez použitia "záložiek"), lepidlom som nešetrila a naliala som ho na každý roh hodne. Necháme vyschnúť do druhého dňa. Aby sa krabička pri schnutí nerozchádzala, omotala som ju kúskom špagátu a uviazala.
4. Na druhý deň môžeme pokračovať v zdobení. Ak chceme, škatuľku obtiahneme vhodnou látkou. Ja som použila recy-riflovinu z nohavíc, ktoré už nenosím. Vystrihneme si dostatočne veľký obdĺžnik a prilepíme po obvode škatuľky. Znova som použila lepidlo na dekupáž. Vystrihneme boky (alebo skôr zastrihneme k rohom) a tiež ich prilepíme. Necháme obschnúť, lebo látka mokrá od lepidla by sa zle strihala. Potom obstrihneme okraje tak ako chceme. Nezakladala som okraje dovnútra, ale som ich obstrihla podľa výšky krabičky. Aby okraje pevnejšie držali, dookola som ich ešte zaliala lepidlom (disperzným) a nechala do druhého dňa vyschnúť.
5. Už treba len pripevniť suchý zips (nacvakla som ho "sponkovacou pištoľou") a dozdobiť. Zvolila som len jednoduchú "mašľu" na zamaskovanie spinky držiacej suchý zips.
Na záver vám ukážem nákrčník. Nebol pod stromčekom, ale tiež som ho dokončila v týchto dňoch. Aby milému nebolo zima na krk. ;-) Návod som našla u Zusky, aj keď som ho nedodržala presne, vlastne som sa ním len inšpirovala. Ešte ma čaká podobný rolák pre syna - tam už hádam vychytám aj veci, čo mi na prvý raz ušli.Želám vám radostný čas a veľa lásky prijatej i darovanej. 
Letitia.

2 komentáre:

 1. Milá Letitia,krásně jsi to vymyslela a je vidět,že vše myslíš poctivě a ze srdce!Přeji Ti a Tvé rodince hodně Božích milostí, ochranu panny Marie a sv Jiří kterého tolik milujete!!!Také vedení anděla strážného aby jsi rokem 2013 prošla bezpečně!Daja. ( PS. měla jsem vyhořelý PC celé svátky až včera přijel opravář.Proto jsem je prožila v klidu!)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jej, to je krásne prianie! Ďakujem. :)
   Tak si si užila pokojné sviatky. Ako dobre nekedy môže padnúť tak nemilá vec, ako je pokazené PC ;-)

   Veľa radosti v novom roku aj tebe. L.

   Odstrániť

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...