štvrtok 8. marca 2012

Cibuľová plantáž za oknom

Možno sa to stalo aj vám - kúpili ste si cibuľu a keď ste z nej chceli variť, zistili ste, že začala klíčiť. Vyrastená cibuľa vraj už nie je zdravá, preto som voľakedy bola vždy sklamaná, že ju musím vyhodiť. Ale nedalo mi to a keď už som mala v ruke klíčiaci život, nehodila som ho do odpadkov, ale som milú cibuľu vložila do kvetináča. A ona rástla a zelenala sa...


Po čase som zistila ako je to s tou "nezdravou" vyrastenou cibuľou. Pravdaže keď rastie mladá rastlinka, spotrebováva zásobné látky z hľuzy (na to vlastne cibuľka vzniká, aby tvorila zásobáreň pre mladú rastlinku) a odkladá do nej "odpad". Ale mladá rastlina má všetky kvality mladej cibuľky - chuť aj vitamíny.
Preto sa od istého času vždy poteším, keď nájdem cibuľu ochotnú rásť. Viem, že ju stačí položiť do kvetináča s vlhkou zemou a po nejakom čase budem mať čerstvé vitamíny. Najžiadanejšie sú rastúce cibuľky v zime, ale aj inokedy sa nerada spolieham len na ponuku zeleniny v obchodných reťazcoch.


Rozmýšľala som, či je nutné čakať, kým mi cibuľa sama začne klíčiť, alebo môžem zasadiť aj "zdravú" suchú cibuľku. Skúsila som to, ale vôbec sa jej nechcelo von. Nakoniec teda čosi vyrástlo (keď som klíčku pomohla von cez množstvo suchých šupiek), ale rastlina vhodná na jedenie z nej nikdy nebola. Asi musím prísť ešte na to, ako rastlinke povedať, že už je čas rásť. Vlhká zem a dostatok tepla jej asi nestačí.

Na druhej strane - aspoň sme mali čo pozorovať. Vyrástol z nej vcelku zaujímavý útvar.Tu už klíči mladá pažítka. Mňam! :)

Aj z odkrojka bielej reďkovky rastie nová vňať.
Len si nie som istá, či sa dá nejako použiť.
Ak viete, prosím podeľte sa. ;)

Vyrastená cibuľa je na nerozoznanie od mladej jarnej cibuľky. Dobrú chuť! :)


5 komentárov:

 1. Krásné mladé rostlinky a úžasně "jedou"...ovečky zapíchnuté v nich jsou i u nás :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Leti, krásne to tam máš naaranžované, také čisté, svieže, jarné ladenie:)
  A ten cibuľový útvar nemá chybu:)

  S reďkovkovou vňaťou, nemám žiadnu skúsenosť,mám len informáciu, že je dobrá na spestrenie potravy zajacov:)) Gabi

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Leti, já jsem na tom s cibulkama podobně. Nějak mi ta zelená už chyběla, tak si pěstuji cibulkové natě, řeřichu a pažitku. V těch bílých květináčích u Tebe to vypadá moc hezky. Krásný vídend. Slávka

  OdpovedaťOdstrániť
 4. jé to je výborný nápad, děkuji moc. já jsem minulý rok od maminky dostala takovou cibulku, která žene jenom to zelené. mám ji na balkóně a jsem zvědavá, jestli letos poroste... když ne, tak zasadím cibuli podle tvého návodu :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. ZDRAVÍM LETI,CIBULKU RYCHLENÍM PĚSTUJI UŽ DLOUHO,SÁZÍM JEN TY KTERÉ JSOU NAKLÍČENÉ,TAKÉ ŘEŘICHU,ABYCH MĚLA DO TVAROHOVÉ POMAZÁNKY,UŽ SE TĚŠÍM NA MEDVĚDÍ ČESNEK.PAŽITKU KUPUJI UŽ V KVĚTINÁČI .TAK ATˇSE NÁM ZELENÁ !DAJA

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za vaše milé slová. A želám radostný deň!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...